Общо 3800 души са настанени в центровете за бежанци в България към момента, като 700 са получили статут на бежанци. Това съобщи председателят на Държавната агенция за бежанците Никола Казаков в четвъртък. Той взе участие в медийния форум „Словото - път към Другия”, посветен на интеграцията на бежанците.
Според Казаков интеграцията е не само работа на една институция, а на цялото общество. Той призова за по-добра комуникация между медиите, институциите, ДАБ и неправителствените организации, за да бъде постигната по-голяма толерантност в обществото.
Казаков изтъкна, че вече има план за интеграция на хората, получили убежище в България, и че основната роля в него имат общините - около 60%.
Цифрите са много важни, особено когато говорим за хората, които идват в Европа, подчерта представителят за България на Върховния комисариат на ООН за бежанците Роналд Франсоа Вейл. „По-важно е да разберем, че зад цифрите не става дума за вълни от хора, а за отделни индивиди, които идват по свои собствени причини”, допълни Вейл.
Председателят на Българския червен кръст (БЧК) Христо Григоров призова българите да не бъдат натоварвани с вина за негативните си нагласи заради „състоянието и социалния им статус”. „В момента българинът не живее особено добре - с мизерни пенсии и мизерни заплати той съществува в един мизерен социален статус. В една такава не особено добра ситуация, с напълно разрушена икономика, идват хора, на които започва много активно да се помага”, посочи той.
„Тук обаче има един хуманитарен въпрос. Има чужденци, на които ние трябва да помагаме. Това са хора, насилствено изгонени от собствените им къщи", допълни Григоров. Според него ключът за решаването на проблемите до голяма степен е в изпращането на добри послания и за това от особено значение е приносът на медиите.