12-ти ден на протестите срещу кабинета "Орешарски" - недоволството не стихва.

За пореден път хиляди протестиращи против правителството се събраха пред сградите на Президентството и Министерски съвет. На протеста в столицата присъстваха много семейства с деца.

Чуваха се традиционните за предишните дни на демонстрации освирквания и скандирания - „Оставка”, „Мафия” и „Червени боклуци”. Развяваха се български флагове. На някои от плакатите на поредната протестна акция се четеше: „Нови политици с чисто минало, работещи за народа, открита и прозрачна политика, въвеждане на образователен ценз при гласуване”, „NO Орешарски”, „Безопасността е свързана с управление на мафията”, „Българската полиция е достойна за уважение”, „Докога да чакаме да си идете?”.

Част от участниците в акцията под прозорците на властта призоваха и за включването на повече граждани в нашумялата нова акция "На кафе пред (зад) парламента" - от сряда в 8.30 часа сутринта.

"Това е окупация в работно време. Искаме да ни чуят реално, гласовете ни, не по телевизията. Искаме да се прекратят всякакви спекулации с вота и да няма толкова много депутати", каза пред bTV Мая, една от хората на протеста в София.

Всеки ден сред енергията на протеста се появяват нови идеи. Последната е призив към хората, които искат да подкрепят акцията, но не могат да го направят физически. Идеята е те да сложат трибагреник на терасата или прозореца на своя дом и така да участват в протестите.

Снимка: Ладислав Цветков

„На площада са хората, които се чувстват непредставени в парламента. Това е средната класа на България – която сама изкарва парите си и иска да има глас в решенията за това как ще живее. Две са най-важните промени, които са нужни в Изборния кодекс – преференциално гласуване, тоест подреждане на листите, и кампанията да стане по-честна, да се избегне търговията с медийно влияние”, коментира пред bTV Константин Павлов-Комитата, блогър, който също е на протеста.

В района на МС имаше засилено полицейско присъствие, както и автомобили на жандармерията. Служителите на реда  отцепиха района и движението бе спряно.

Този път обаче протестиращите видимо бяха по-малко от предишните вечери на обществено недоволство. Към 20.15 часа около 3000 демонстранти са се събрали в центъра на София, съобщиха от МВР. Трябва да се отбележи, че в предходните дни на най-многобройни шествия МВР не подаваше официални данни за броя на демонстрантите.

Протестът протече без инциденти. Не бяха локализирани групи, които създават напрежение сред протестиращите. Двама души бяха отведени в столични районни полицейски управления, допълниха още от силовото ведомство.

Към 20 часа гражданите на площад "Независимост" се отправиха към Народното събрание по бул. „Цар Освободител”. Органи на реда бяха разположени по цялата дължина на булеварда. Около половин час по-късно, преминавайки през Орлов мост, по-голямата част от протестиращите в София тръгнаха по бул. „Евлоги Георгиев” към НДК. Оттам традиционно хората преминаха по централния бул. "Витоша".

Към 21.30 часа шествието стигна до централата на БСП. Беше издигнат плакат, на който пише: „Ако ние се уморим, те ще ни уморят”. Появи се група от протестиращи, облечени в затворнически дрехи. Друга част от гражданите продължи напред към централата на ДПС.

Оттам шествието се върна към правителствените сгради в центъра - МС и парламента.

Из страната

Протестни акции, както всяка вечер, се проведоха и в другите големи градове на страната. Стотици варненци излязоха пред общината и блокираха кръстовището край сградата.

Протестът в Благоевград. Снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Стотина протестиращи благоевградчани затвориха движението по един от основните булеварди в града – „Св. св. Кирил и Методий”. Шествието бе съпровождано от яростните скандирания „Долу ДПС”, „Орешарски вън”, „Муса, не си желан” и други.

Протестиращите в Пловдив блокираха кръстовището при Чифте баня и седнаха на асфалта. Хората отново скандираха „Мафия”, „Оставка”, „Нови избори” и „Червени боклуци”.
По-рано над 700 протестиращи в Пловдив тръгнаха на шествие по главната улица. Минавайки през офиса на „Атака”, те не се спряха, показвайки, че игнорират партията на Волен Сидеров. Преди началото на протеста пловдивчани обявиха, че ще блокират трите основни кръстовища на града за по 15 минути.

Протести се проведоха още в Бургас, Велико Търново и други градове.

  • Една година от окупацията на Алма Матер
  • На #ДАНСwithme задържани няма, записани са личните данни само на 21 души
  • Оградите пред парламента били незаконни дарения от фирми за МВР (ОБНОВЕНА)
  • Протестиращите с прощална снимка пред парламента
  • Парламентът се освободи от депутатите и от оградата (ОБНОВЕНА)
  • 1 г. протести: Време е за „ДАНСnomore” (СНИМКИ)
  • Една година #ДАНСwithme - акции в цялата страна
  • 333-ия ден на #ДАНСwithme остана неуважен от успелия човек на 33
  • 300 дни протести - Пеевски отново на фокус
  • Младежи на протест срещу увеличените заплати на депутатите