С опити за провокации, спречквания и пърформански минава днешният 160-и антиправителствен протест. Денят се позна от сутринта - 100 момчета с качулки се появиха пред загражденията на Парламента. Те изпревариха протестиращите. Младежите пристигнаха групово и се наредиха плътно пред полицията. Така те щяха да представляват своеобразен кордон между протестиращите и униформените.
Малко след пристигането си обърнаха гръб на камерите и започнаха да скандират "Подкрепа". Очевидно ставаше дума за проправителствени демонстранти, чиято цел е да провокират планирания антиправителствен протест.
Мерките за сигурност пред Народното събрание бяха драстични. В района на парламента имаше около 20 микробуса на жандармерията, десетки патрулни коли и стотици служители на реда. Затворени бяха всички подстъпи към Народното събрание, включително и ул. “Московска”, откъм бул. “Васил Левски, където също имаше служители на реда.
Представители на "Ранобудните студенти" пристигнаха пред сградата на Народното събрание около 11 ч със обичайните скандирания "Оставка". На мястото имаше и представители на КНСБ. Те бяха издигнали плакат "Достойно плащане, заетост и условия на труд; STOP на мизерията".
Някои от студентите донесоха картони, с които смятаха да направят своеобразна стена върху огражденията пред Народното събрание. По този начин символично изразяват желанието си парламентът да подаде оставка, както и несъгласието си с полицейските мерки, които в продължение на месеци се провеждат в столицата, за охрана на протестите и масовите мероприятия. Това се случи, но около 14 ч.
При сливането на шествията на КНСБ и ДАНСwithme се стигна до спречкване между демонстрантите. Част от противниците на кабинета не искаха да пуснат синдикалистите да минат, защото искат промени, а не оставка на правителството. Противниците на управляващите се ядосаха, че са пред НС над 150 дни, а синдикатът, вместо да ги подкрепи, си прави митинг. Хора от шествието на КНСБ пък казаха, че нямат политически искания и обвиниха протестиращите, че миришат на алкохол. Други синдикалисти обаче се обявиха в подкрепа на шествието ДАНСwithme.
"Ранобудните" се преместиха на ул. Оборище, където настояваха полицаите да се легитимират. По-рано те пратиха писмо до вътрешния министър Цветлин Йовчев, в което настояват униформените да не са анонимни. Блокадата на "Оборище" пък затрудни таксиметровия протест, защото жълтите коли нямаше как да стигнат до храм-паметника "Александър Невски". "Лилавият" протест на КНСБ постепенно измести този с искането за оставка и завзе пространството пред НС.
Студенти и противници на кабинета се върнаха пред НС. Имаше традиционен пърформанс. Този път се появиха младежи, облечени в хартиени костюми. Протестиращи изпяха станалата популярна вече песен "Пацо в Дупница..." В своеобразното им представление бяха пуснати цветни димки. Студентите имитираха превземане на крепост, стреляха с бутафорни пистолети иззад загражденията на НС. За финал те запалиха картонените си "снаряжения".
След пърформанса пред парламента част от студентите си тръгнаха, а друга се пръсна в центъра на София. След 15.00 часа беше блокирано кръговото движение на Сточна гара. След това шествието продължи по бул. "Сливница", както и по ул. „Пиротска” и „Витошка”.
В пика на общественото недоволство обстановката вътре в парламента беше спокойна. „Част от красотата на демокрацията е в това да се протестира”, заяви Борислав Гуцанов от БСП, който дори поздрави недоволните от кабинета за позицията им. „Няма нищо страшно във виковете „оставка”. Демокрацията е минала крачки напред”, обобщи народният представител.
Според Цвета Караянчева от ГЕРБ правителството няма намерение да чуе протестиращите. „Точките от дневния ред нямат нищо общо с дневния ред на обществото”, заяви тя. И двамата депутати не пропуснаха да се похвалят с митингите си миналия уикенд.
Междувременно група от контрапротестиращи се навъртаха около парламента, но отделени от протеста на КНСБ и на противниците на кабинета. При тях дойде депутатът Александър Методиев, по-известен като Бат Сали.
Малко след 14.00 часа народните избраници започнаха да напускат работното си място без усложнения.