Общата заболеваемост от COVID-19 в страната се понижава, а за последните 7 дни има спад с 8%. Въпреки това, остава висок броят на активните случаи - най-много са в София, Пловдив, Бургас и Враца.
Николай и приятелката му се разболяват на 28 октомври. Диагностицирани са с PCR тест. Вкъщи живеят с още двама възрастни, които са контактни.
„След като първите дни не получихме обаждания, решихме ние да потърсим вариант да се свържем с РЗИ и да ги уведомим. Майка ми е пенсионер, но работи и беше необходим болничен за карантината“, обясни Николай Методиев.
Следват 6 дни опити на цялото семейство да уведоми здравната инспекция на посочени от нея телефони. Успяват в последния възможен ден преди да изтече карантината.
Неясен за Николай остава въпросът какво се случва с контактните, ако бъде изпуснат 10-дневният срок. От инспекцията отговориха, че поради тежки кадрови дефицит и високия брой заболели в столицата изостават с обработването на данните. И отново призоват за доброволци.
А вирусолози предупреждават, че опасността далеч не отминава
„Сега отваряме училищата и още 800 хиляди души и играчи ще излязат отново на сцената, образно казано, така че е много важно там да бъдат контролирани нещата“, заяви проф. вирусологът Радостина Александрова.
Математици пък предвиждат спад на заразените за сметка на повече починали:
„Този модел, който ние сме направили, мога да ви покажа - ето този модел, той показва, че до 21 ноември ние може да очакваме средно около 200 души на ден починали“, поясни проф. Огнян Кунчев.
Специалисти предупреждават, че влияние върху числата може да окаже групата на преболедувалите през последните 3 до 6 месеца, тъй като според изследванията те са по-податливи на повторна зараза, за разлика от придобилите имунитет чрез ваксинация в последните до 6 месеца.
Новите случаи за последното денонощие са 1256. Новопостъпилите в лечебни заведения са 303, а общият брой хоспитализирани за страната е 8491 души. 69 души загубили битката с вируса за последните 24 часа.