Държавата създава общ фонд за обезщетения след бедствия. По всяка вероятност, той ще се попълва от задължителни вноски на собствениците.
Не е ясно дали държавата ще участва със средства. Обезщетението след бедствие ще става на база данъчна оценка.
Миналото лято приливна вълна потапя първия етаж на семейство Митови от Мездра.
„През прозореца ме извадиха, покъщнината, всичко ми съсипа, легла, одеяла, фритюрници, печката електрическата”, разказа жената.
Получили еднократна помощ от 325 лева от държавата и 500 – от БЧК, при направена оценка на щетите за близо 4 хиляди лева: „Да кажем една трета покрихме разходите, още се появяват неща, които трябва да се закупят и да се подновят, въпреки всичко влагата пак продължава да действа”.
След бедствието застраховали етаж на къщата.
По-малко от 10% от имотите у нас имат частична или пълна застраховка. Затова идеята за общ катастрофичен фонд среща подкрепа, но ще вдигне имотния данък.
„Това ще е някакъв допълнителен разход, които според мен е добре основан - виждаме в последните месеци и години има много природни бедствия, които налагат в изключително кратко време да се осигури финансов ресурс”, коментира зам.-кметът по финансите на София Дончо Барбалов.
Предполага се, че подобна мярка ще стимулира да се декларират различни подобрения – като топлоизолация и дограма. Например, санирането на панелен апартамент в „Люлин” вдига данъчната оценка с 2300 лева, а това означава с 5 лева по-висок данък на имота.
Според икономисти най-добрият вариант е въвеждането на фиксирана такса срещу определена гаранция - както било в Турция и Румъния.
„В България би могло да има такса от 10 лв за 10 000лв в малките населени места - селата, 20 лв за 20 хиляди в градовете и 30 лв за 30 хиляди за столицата”, посочи икономистът Румен Гълъбинов.
Така, ако задължително се застраховат 2-3 милиона имота, ще се гарантира и покритие. А Ваня от Мездра е съгласна - предпочита да продължи да се застрахова, отколкото да внася в държавен фонд.
Какви ще се конкретните механизми ще стане ясно в края на месеца, когато финансовото министерство завърши проектозакона.