Европейският съюз обсъжда по-лека процедура за статута на бежанците. Българските власти също.

Валентина Шевченко е тези половин милион души, чиято съдба се промени само за ден. Пристигна с двете си деца в Бургас. Иска да се върне скоро, но ако конфликтът продължи, ще остане в България.

"Ние сега започваме да си оправяме документите, знам, че ми трябва официална регистрация за бежанец и към днешна дата аз нямам право да работя", посочва Валентина, която е от град Николаев.

България има споразумение с Украйна за безвизово пътуване. Така всички като Валентина влизат у нас само с паспорт и могат да останат до 90 дни. Процедурата за по-дълго пребиваване и за бежански статут обаче е дълга.

"В момента работим интензивно за облекчаване на тези процедури, така че да не се прилагат процедури за бежанци, а по-лесно уреждане на статута им. И по-лесно да получават разрешение за работа", посочва министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер.

"В момента хората, които влизат на територията на ЕС и България, са предимно жени с малолетни и непълнолетни деца и е цинично да разглеждаме тези хора като работна ръка. Нашият призив е първо да се погрижим за техните непосредствени нужди и едва след това, ако е необходимо да мислим за това как да допринесат", отбелязва Надежда Цекулова от Българския Хелзински комитет.

По-бързите процедури за временна закрила се обсъждат и на общоевропейско ниво. Този статут ще даде възможност на украинците за достъп до медицинска помощ, образование и до пазара на труда.