Здравната каса ще плаща по нов начин за медицинските изделия, като сърдечни клапи и изкуствени стави например. Досегашната спорна методика не позволяваше на пациентите да доплащат за по-скъп продукт.

Методиката беше най-остро критикувана заради текст, който не позволяваше на пациентите да доплащат за по-скъпо изделие. Вместо това, ако пациентите искаха да използват по-скъп продукт, трябваше да платят цялата стойност, без да имат право да се възползват от сумата, която отпуска касата. По въпроса се произнесе и Комисията за защита на конкуренцията, която реши, че методиката трябва да бъде променена.

Касата вече ще плаща най-ниската предложена цена за групата медицински изделия, а пациентите ще могат да доплащат. Това е глътка въздух и за лекарите, които ще могат да препоръчват на пациентите и по-качествени консумативи.

„Изборът съществува и пациентът може да си доплати медицинско изделие над пределната цена, която е определена. Което е положително”, смята директорът на Александровска болница д-р Костадин Ангелов.

Един от проблемите, който аз съм казал, е свързан с невъзможността в момента да се докаже какво медицинско изделие е поставено в пациента. А това трябва да се реши в тази методика, няма в коя друга”, обясни Пламен Таушанов от Българската асоциация за закрила на пациентите.

Здравната каса няма да плаща за саморазлагащ се стент от няколко хиляди лева, както беше предвидено по-рано. Касата ще покрива същите видове медицински изделия, както до сега. Разликата е, че те са разделени в повече подвидове. Все още има въпросителни дали касата ще плаща най-ниската цена от подвидовете или от цялата категория.

„Нищо не е казано за това как ще бъдат установени финансовите взаимоотношения. Аз на пръв поглед не видях такова нещо, а е много важно”, каза Елка Илиева, която работи във фирма за медицински изделия.

Отпада и изискването само чуждите производители да доказват, че в поне 3 държави от Европейския съюз изделието им се плаща от обществени здравни каси. Според новите правила изискването ще важи и за българските фирми. Но изделието трябва да се плаща вместо в 3, в една друга държава-членка. Предстоят дискусии дали това условие няма да ограничи достъпа на малките български производители до Здравната каса.

Всичко това за сега е само проект. В момента той е предложен за обществено обсъждане през следващите две седмици ще се приемат предложения и коментари. Дотогава продължават да важат старите правила.

Пациентските организации ще настояват Надзорният съвет на Здравната каса да преразгледа решението си от вчера да не плаща за скъпоструващото лечение на 50 жени с рак на гърдата. Решението беше взето единодушно от всички членове, включително и от представителят на пациентите д-р Веселин Иванов. Ден по-късно той е променил позицията си, защото се е запознал в детайли с проблема.