Няма пречки от старана на НЗОК и Българския лекарски съюз скъпото лекарство срещу напреднал стадий на рак на гърдата да бъде платено от Касата.

Това обаче ще стане след като бъдат получени данни за това колко жени имат нужда от него и при какви индикации то ще бъде най-удачният избор за лечение. Такъв коментар по повод казуса с медикамента "Афинитор", с който може да лекува жени в напреднал стадий на рак на гърдата, даде д-р Иван Кокалов зам-председател на КНСБ и член на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) в студиото на „Тази сутрин”.

Той обясни, че касата, която поема обвиненията е най-малко виновна в случая. „Най-често обвиненията са към институцията, която има най-малко вина. Не сме коравосърдечни убийци, както ни нарекоха”, каза той и поясни, че НЗОК работи по правила. Кокалов уточни, че бюджетната година на касата започва декември и в момента текат преговори.

Диана Борлакова, онкоболна и жената повела кампания за държавно финансиране на скъпия медикамент, обясни, че то стои и чака да бъде обсъдено от 10 месеца. „Когато моят онколог вижда състоянието ми и това, че няма нормално лекарство, което да помогне и знае за наличието на следващо поколение, което го има тук в България и знае, че то може да бъде реимбурсирано. Как да не ми го изпише тогава”, описва казуса си, добавяйки, че тук идва бездушието.

„Касата не може сама да реши да го финансира - или да влезе в списъка или да се впише в министерско постановление. Водим преговори с БЛС и вероятно ще бъде включено. Защо си мислите че само това лекарство чука на нашата врата. Защо никой не ни дава пари”, беше коментарът от другата страна на барикадата. Иван Кокалов коментира, че тази година са дадени по-малко пари за онкоболни - 92 млн. лв. да заложени, като миналата са били изхарчени 152 млн. лв. „Парламентът казва толкова може и толкова даваме и ние трябва да изпълним този бюджет”.

По думите му в момета се чака Националният консултант по онкология д-р Галина Куртева да изпрати данни за нуждаещите се от него след направени нужните клинични изследвания.

Борлакова посочи, че в конкретния случай с медикамента не може да се говори за каквото и да било лобиране, защото то няма аналоги и никакъв заместител на родния пазар.

До тогава пациенти като Диана Борлакова ще ползват дарението от фирмата за месеците октомври и ноември.