Докладът на британското външно министерство за възможната вълна от български и румънски имигранти е положителен. Такова е и мнението на британското правителство за гражданите от тези две държави, подчерта пред bTV британският посланик в София.
Според написаното в доклада Великобритания не е предпочитана страна за емигранти от България и Румъния и нарежда Кралството едва на пето място сред предпочитаните европейски страни, в които се заселват българи и румънци.
Профилът на имигрантите в кралството е на млади хора без семейства до 35 години, които едва ли биха застрашили достъпа до работа, социални услуги и общински жилища.
С Джонатън Алън разговаря Габриела Наплатанова:
-Изненадан ли сте, че докладът е изненадващ със своята положителна насока за българи и румънци, защото не съответства на изказванията на британски политици преди това?
Ние приветстваме доклада. Той ще даде добър принос към дебата за емиграцията във Великобритания. Важно е винаги да има факти. В този доклад ние за първи път събираме всички изследвания за миграцията от България и Румъния и, както вие казахте, това показва, че последици към Великобритания няма да бъдат тежки. Това е нещо много позитивно.
-Смятате, че този доклад ще послужи като защита за имигрантите от България и Румъния?
Има много имигранти от цял свят във Великобритания. Аз мога да дам пример, че сега във Великобритания има 1 милион души, които говорят полски като първи език. Не казвам, че това е добро или лошо. Това е факт. И затова хората имат притеснения за повече имиграция в края на годината когато мерките ще отпаднат.
Според доклада сега българи и румънци отиват най- много в Испания, Италия и Германия и това ще продължи. Тези, които идват във Великобритания са най- много млади хора. Те имат много добро ниво на образование, те са без семейства и според доклада няма големи последици за нашата система на социална помощ. Това са полезни и важни факти за правителството, когато ние подготвяме и формулираме нашата политика.
-Могат ли да бъдат спокойни българите, които искат да отидат във Великобритатния след края на 2013 г.?
Надявам се винаги българите да са спокойни за възможностите да отидат във Великобритания. Ние сме отворена страна и аз съм казал, и външният министър, и премиерът Дейвид Камерън - в реч от миналата седмица, че преходните мерки ще отпаднат и няма да има дискриминация срещу българи и румънци. Те са европейски граждани като всички други. Премиерът каза, че българите във Великобритания са работливи, плащат данъци и работодателите им са доволни. Няма причина за българите да не бъдат спокойни, ако искат да дойдат във Великобритания
-Тези сериозни рестриктивни мерки, които анонсира Дейвид Камерън, за всички ли ще важат или само за българи и румънци?
Тези мерки, които заяви, са за две групи. Хората от ЕС имат няколко права според европейското законодателство и като държава, която спазва законодателството, тези граждани имат права. Има други имигранти от страните извън Европейския съюз и за тях ще има различни мерки. Но българите и румънците са като всички други европейски граждани. Тези мерки за имигрантите - да нямат достъп до помощи или къщи няма, ще имат последици за българите, ако те само искат да работят в нашата страна.
-Не се ли притеснявате, че този доклад ще бъде много атакуван. Вече има негативни коментари в британската преса и го наричат "прах в очите"?
Това винаги се случва в нашата система. Ние имаме свободна преса. Политиците казват това, което искат. Не мога да контролирам това, което казва пресата. Мога да говоря само от гледна точка на правителството. Мисля, че сега има ясна политика на правителството.
Премиерът Камерън даде реч на сайта на посолството и той казва много ясно, че няма дискриминация към българи и румънци и те са работливи и те плащат данъци и са добре дошли ако искат да работят. Винаги има дебат във Великобритания. Важното е каква е позицията на правителството и тя е ясна.
-Имате ли съпоставка между това колко ви струват като социалните разходи и колко внасят като данъци българските и румънските имигранти?
Нямам тази информация. Само мога да кажа, че българите вече плащат данъци и нямаме нищо против тези българи, които искат да работят във Великобритания, да плащат данъци и да спечелят опит и най-многото от тях ще решават да се върнат в България с техния опит и идеи и да работят тук също.
- Смятате ли, че докладът може да бъде критикуван затова, че няма точна статистика за имигрантите от България и Румъния и начин, по който да се засече колко са хората?
- Не е възможно да знаем колко точно ще идват и ще живеят във Великобритания и мислим, че това не е много полезно - да се опитваме да знаем. Ще има много спорове и дебати за цифрите, а не за политиката. А политиката е най-важната. Ние искаме да се знае, че докладът е полезен и че сме готови, когато тези мерки отпаднат.
-В доклада се посочва, че една от причините ромско население от България да емигрира във Великобритания е дискриминацията?
Първо от наша страна няма дискриминация от различни групи или граждани от България. За нас всички са българи. Не зная дали това е причина за имиграцията. Зная, че много политици тук вярват и казват, че има проблем за интеграцията на ромите и че България трябва да търси решение. Но аз не мога да кажа, дали това е толкова важно.
-Има притеснения, че ще се смени профилът на имигранта - че вместо млади хора, ще се заселят цели семейства.
Аз не вярвам. Обикновено са млади хора с добро ниво на образование - за да имат воля да излязат от страната, трябва да имат нещо като образование.
-Как този доклад ще промени британската политика?
- Докладът е полезен, защото говори в кои области и градове имигранти от България и Румъния вече живеят и това е полезно за местните власти да знаят, защото обикновено хората отиват там, където имат приятели и семейства. Общините да знаят, че ще трябва повече място в училище и т.н. Полезно е, че докладът не казва, че ще има големи проблеми и много хора, които ще дойдат. Но както вече казах, нашата политика е ясна - българите са добре дошли, ако искат да работят, а не просто да имат достъп до социалната помощ.