Британското външно министерство със специален доклад за имигрантите. В документа се посочва, че Островът може да очаква поредната вълна млади и ниско образовани работници, след като отпаднат трудовите ограничения.

Страната се бои от „испански сценарий” по проблема с имигрантите, които се очакват от България и Румъния, предава кореспондент на bTV.

Документът твърди, че в момента във Великобритания живеят и работят около 26 хиляди българи и около 80 хиляди румънци .Средната им възраст е 35 години.

Изследването посочва, че миграцията на работна ръка е предимно продиктувана от икономически причини, тъй като Кралството предоставя по-добри възможности за работа и по-висок жизнен стандарт.

Докладът припомня, че социалната структура на Великобритания е била абсолютно неподготвена за първата емиграционна вълна от Източна Европа, след присъединяването към Евросъюза на страни като Полша. Според изследването обаче няма опасност това да се повтори, защото България и Румъния нямат исторически традиционни връзки с Великобритания. И защото основно целта на емигрантите е да се върнат в родината си след определен период от време.

Според документа, потенциалните емигранти от България и Румъния няма да бъдат в тежест на здравеопазването, защото са млади и като цяло няма да имат нужда от лечебни заведения в дългосрочен план.

Експертите обаче се опасяват, че при отпадане на всички трудови ограничения, в комбинация с кризата, в южните страни от Евросъюза може да отприщи вълна от имигранти към Великобритания. Освен това в доклада не са изследвани ползите за британската икономика от чуждестранните работници.

„Прах в очите”

Възложеният от министерството на външните работи на Великобритания доклад е „прах в очите”. Такива бяха в по-голямата си част появилите се по британските медии коментари, след като първото по рода си правителствено изследване не успя да даде отговор на въпроса колко точно от гражданите на България и Румъния ще пристигнат догодина.

В доклада се съдържа предупреждение за наплив, който е възможно да доведе до натиск върху вече недостатъчните места в началните училища и високи нива на заболеваемост от болести, като морбили сред румънските граждани, пише „Дейли мейл”.

Според „Гардиън” пък докладът отправя пряко предизвикателство към твърденията на премиера Дейвид Камерън и други британски политици, че Обединеното кралство е изправено пред нова вълна на имиграция от Източна Европа. Според проучването е по-вероятно имигрантите от двете балкански страни да отидат в Испания, Италия и до по-ниска степен в Германия, посочва вестникът.

Великобритания е „потенциално атрактивна”. Но когато прави героични предположения относно вероятния мащаб и състав на наплива от българи и румънци, докладът ни казва да очакваме млади, здрави и неженени възрастни, които няма да подложат на особен натиск обществените служби. Това е почти съзнателна наивност, пише от своя страна „Дейли експрес”.