Старите асансьори без монтиран предпазен щит вече ще бъдат спирани от експлоатация. Започват масови проверки за наличие на допълнителната защита. Колко обаче ще струва монтирането ѝ на собствениците на сградите?

Асансьорът в този блок е на близо 35 години. Все пак собствениците са спазили наредбата и имат допълнителната защита, която е монтирана под кабината. Тя е важна при авария, за да предпази пътниците от пропадане.

„Отварят вратата и я подпират. Лягат на пода на кабината, тръгват да излизат надолу с краката напред и искат да скочат. Погледнете го това нещо, ако го няма, когато вече се спуска вратата, идва тук, блъска го, а той пада долу“, обяснява Валентин Маринков, председател на Българската асансьорна асоциация.

От Българската асансьорна асоциация настояват настояват за по-голяма безопасност. Следващата стъпка е свързана с монтирането на предпазни врати, каквито има на новите устройства.

„Тази врата ако се насили сериозно, може да се отвори, но ето този щит тогава ще пречи на човека, който е решил да падне в шахтата“, допълва Маринков.

Задължителната предпазна преграда струва около 300 лв. А официалните данни сочат, че на 20% от асансьорите у нас все още не е монтиран предпазен щит.

„ДАМТН в момента предвижда масови проверки на асансьорите в цялата страна. Отделно ще се проверяват лицензираните лица, които поддържат асансьорите. При условие, че се установи липсата на такъв предпазен щит трябва да го спрат и да ни уведомят“, обяснява Григор Къшов, главен изпълнителен директор на „Инспекция за държавен технически надзор“.