Ръстът на минималната работна заплата вече е факт. Увеличението от 780 на 933 лева от януари беше гласувано от депутатите, но какви ефекти би имало в икономиката?
Според проучване на Българската стопанска камара сред 784 компании увеличението ще оскъпи стоките и услугите. 43% от фирмите казват, че ще се наложи да вдигнат цената на предлаганите от тях стоки и услуги, за да могат да запазят персонала си.
16% - че ще увеличат възнагражденията само на служителите, наети на минимална заплата.
15% са на мнение, че вдигането ѝ на 933 лева няма да създаде проблем и няма да съкращават работна ръка. 26% заявяват, че ще са принудени да увеличат всички заплати в предприятията си, но това ще е непосилно за тях.
Във фабрика за салфетки работят 15 души. Сред тях е и Ангел, който се разписва срещу минимална заплата от 780 лева сега. Намира увеличението на 933 лв. за символично.
Собственикът на фирмата няма да съкращава служители, но не може и да вдигне цената на произведените салфетки Ако го направи, няма да е конкурентен с останалите, обяснява той. А разходите му ще се увеличат.
Според последните пормени в Кодекса на труда минималното заплащане трябва да е 50% от средната брутна заплата. Този модел е порочен, а минималните възнаграждения трявбва да се договарят между профсъюзи и работодатели, смятат от Асоциацията на индустриалния капитал.
„Много хора ще кажат откъде накъде, ние сме квалифицирани работници, защо ще бъдем на минимална заплата; естествено, и те ще искат повишение. Това е оправданието на профсъюзите – те смятат, че отдолу нагоре могат да пресират заплатите“, каза Теодор Дечев, директор „Индустриални политики“ в АИКБ.
Синдикатите не са съгласни.
„Няма как за едните да е много по-ниско, за другите – по-високо. Жизненият минимум на едно лице е 1500 лв. Минималната заплата за следващата година е 933 лв. – т.е. как това лице ходи на работа, връща се и оцелява със сумата от 933 лв.? Може да се окаже, че един бизнес е планувал да наеме хора за следващата година, но заради увеличаването на минималната работна заплата се отказва от едно такова действие“, смята Aтанас Кацарчев., главен икономист на КТ „Подкрепа“.
Така по-високото минимално възнаграждение ще повлияе на заетостта в градовете извън София, заключава икономистът.