Нов национален щаб ще координира процеса по имунизация срещу COVID-19. Днес беше представен планът за ваксиниране.
Според него страната ще бъде разделена на 7 региона, а основната тежест ще е върху регионалните здравни инспекции.
Определени са и първите, които ще получат от дозите – това са хората от първата линия и възрастните над 70 години.
Имунолози предвиждат, че извън тези групи ваксината ще започне да се използва по-масово през март догодина.
Академик Богдан Петрунов е участвал в изготвянето на няколко ваксинационни плана за различни заболявания, които могат да предизвикат епидемия. Но досега не е ползвал ваксина, която се съхранява под -70 градуса.
Категоричен е обаче: стратегията не може да е напълно готова, преди да знаем всички детайли за различните ваксини. Според него е задължително пациентът да остане под лекарско наблюдение поне половин час след поставянето на дозата. Трудна ще е и организацията според него.
Според наши изотчници директорите на регионалните здравни инспекции са получили разпореждане да подготвят помещения за ваксините, но без конкретни указания.
В Бургас например здравните власти тепърва търсят подходящо място, на което дозите да се прилагат. Сградата на РЗИ е на оживен пешеходен булевард и не е подходяща.
За да се осигури по-добра организация, страната ще бъде разделена на 7 региона, в които ще има по една отговорна за ваксините здравна инспекция.
В момента се обсъжда на експертно ниво България да участва и в поръчка за доставка на осма ваксина, която ще е на пазара в края на 2021 г.