Лечението на онкоболните в България отново е в риск. Болниците предупредиха, че парите за лекарства са значително намалени и лечението е поставено на карта. Пациенти сигнализираха, че вече липсват медикаменти.
Точно лечебните заведения сигнализираха, че са намалени бюджетите за лекарства за онколечение. Разпространяват се протестни писма от онколози и пациенти, че се задават листи на чакащите и се създава пряка опасност за живота на пациентите.
От миналата година майката на Катерина Панчева се лекува с т. нар. скъпоструваща таргетна терапия. Когато отишли в болницата в сряда, научили, че медикамента го няма. Пациентката има още три хапчета - до понеделник. Ако иска да продължи лечението си, ще трябва да намира по близо 5 000 лв. всеки месец.
„Това е съвременен геноцид! Звучи ми като „Дай да ги убием! Те така или иначе са болни, ако им спрем лекарствата, те просто ще умрат по-бързо”, коментира дъщерята на пациентката с онкологично заболяване.
Здравната каса вече няма да изплаща на болниците пари над определения бюджет. Ако лечебните заведения продължат да лекуват, ще бъде за тяхна сметка.
В пловдивския онкологичен център обаче парите за лекарства са орязани с 38%. Бюджетът за април свършва след празниците. „Не искам да изговарям онази вече анатемосана фраза „листа на чакащите”. Ние просто спираме дейност, ние няма как да лекуваме своите пациенти, тъй като ние няма да имаме средства, с които да закупим лекарствените продукти. Спирането на лечебна дейност значи, приемете го, че ще връщаме пациенти”, заяви управителят на Комплексния онкологичен център в Пловдив д-р Калин Калинов.
Лекарите от онкологичния център са в шок. „Би трябвало 38% по-малко пациенти да предвидим да лекуваме. Мен трябва някой да ме посъветва кои 38% да не лекувам и кои да лекувам”, посочи д-р Антоанета Томова.
Здравното министерство обещава, че пациентите няма да пострадат. „Всеки има приятел, близки, роднини, които са били засегнати от това страдание. Знаем каква е битката и какво струва, така че никой от нас, хората, участващи в здравеопазването, няма да си позволи подобно поведение”, увери зам.-министър Бойко Пенков.
В края на месеца Надзорният съвет на Здравната каса ще преразгледа бюджетите. Ако се налага, ще бъдат осигурени допълнителни пари от резерва на институцията.
Онкоболните в България са около 300 000 души – колкото са жителите на един областен град, така че този проблем засяга както тях, така и техните близки и семейства.