Пълни плажове и празни избирателни секции. Такава е картината по Южното Черноморие. Почиващите не могат да упражнят правото си на глас, защото няма как да бъдат регистрирани по настоящ адрес на мястото, където почиват.

Активността по морето е доста по-ниска в сравнение с предния вот през април.

Макар и много малък процент от всички летовници, все пак в Созопол допълнително по настоящ адрес са регистрирани над 1000 души – предимно собственици на летни имоти, като в града обикновено гласуват около 4000 души, които могат да повлияят на вота.

Петър Русев дели живота си между сцената и морето – през зимата е оперен певец, лятото работи като спасител на плажа. За спасяването казва, че е като монетата с две страни. Когато морето е спокойно и флагът зелен, изглежда лесно, но опасните подводни течения и коварни вълнения го карат винаги да внимава.  

"Спасяването на хора е най-трудното нещо, защото все пак трябва да имаш сърце, трябва винаги да си в кондиция, винаги да вземеш правилното решение", разказва Петър.

Въпреки че от близо две десетилетия сигнализацията на плажа е като светофар – зелено, жълто и червено, признава, че все още на много от летовниците „не им светва лампичката при опасност“.

Снимка: bTV


"Първо винаги подхождаме с добро и съвети, ако не вземат под внимание, тогава вече сме длъжни да предприемем по-строги мерки", добави спасителят.

Неделя е най-натовареният ден за спасителите, но Петър е категоричен, че ще намери време и да гласува. Убеден е, че за спасяването на страната е важен всеки от нас.   

"България може да бъде спасена, ако всички хора просто станат по-честни, по-толерантни. Да си имаме доверие, да няма лоши и неприятни неща, защото, ето един малък пример - преди няколко дни на нашия плаж сложиха душове. Днес сутринта видях, че са откраднати", добави Русев.

Избирателната активност към 18 ч. в Созопол е над 50%.