Недостигът на водни спасители в България става хроничен проблем.
По данни на Българския червен кръст, много от водоемите в страната и по Черноморието ще останат неохраняеми.
Причините за трудностите при намиране на спасители са огромната им отговорност и ниското заплащане.
Сезонът по Черноморието все пак не е застрашен, казват от БЧК. Общият брой на плажовете за трите морски области е около 200.От тях 120 са охраняеми, а останалите са без концесионери.
На територията на страната обаче има над 4000 неохраняеми водоема в това число язовири, реки и езера.
Всяка година БЧК обучават над 1000 водни спасители, повечето от тях обаче предпочитат да работят на басейн, където и заплащането е по-добро, и натовареността е по-малка.
На юг спасителите по малките плажове ще бъдат ограничен брой. Там концесионерите пестят пари, защото ивиците са посещавани предимно през уикендите.
За да намали инцидентите, миналото лято общината в Бургас стана първата, която въведе глоба от 100 лева за непослушни летовници.
"В рамките на една седмица, когато имаше по-бурно море и знамето на спасителните постове беше червено, се глобиха над 10 души и след това при един сигнал на спасителите, хората веднага се съобразяваха и излизаха", обясни Николай Иванов – председател на Асоциацията по водно спасяване – Бургас.
На плажовете във Варна са разположени около 50 поста с над 100 спасители .Въпреки повишаването на заплатите им обаче сезонът започва с недостиг на кадри.
Според данните на БЧК, най-често инциденти стават на неохраняемите плажове. Липсата на спасители обаче не спира хората да плажуват на тях. Апелът на специалистите е да са изключително внимателни.