В страната има недостиг на кръв. Само 22-ма на хиляда души даряват всяка година, което е наполовина по-малко от стандартите. В навечерието на Цветница в цялата страна започва кампания за популяризиране на кръводаряването.

Всички желаещи да дарят кръв могат да направят това в специализираните центрове в цялата страна. Както ясно показва мотото на насърчителната кампания на плаката й – 5000 души ще минат покрай него, 3000 ще го забележат, 1000 ще се замислят, а един ще дари.

Цялата процедура протича за не повече от 30-40 минути. Всичко се случва в специална зала и е абсолютно безопасно, тъй като се извършва със стерилни материали. Риск не съществува.

Всеки ден поне 600 българи имат нужда от кръвопреливане. Техният живот буквално зависи от кръвта, която тече в нечии чужди вени. Затова донорите трябва да станат повече. „Ако всеки човек дарява поне веднъж в годината, няма да има черен пазар. Така няма да се налага роднини на пациенти да прибягват към тези услуги или да плащат”, обясни д-р Живка Димитрова от Българския червен кръст.

На Цветница започва поредната кампания по кръводаряване. В неделя, от 9:00 до 14:00 часа мобилни екипи ще има около университетите и църквите, а точно в този момент някой може да има нужда от помощ.

Целта на кампанията е не само да събере определено количество кръв, но и да поощряване на дарителската култура. Мара Величкова е доброволец, който дарява вече над 30 години. „Като студентка започнах да дарявам кръв. Била съм свидетел на много ситуации, в които е трябвало да се прелее кръв и ми е ясно, че когато кръвта я няма, човешкият живот няма как да бъде спасен”, казва тя.

От рано сутринта в центъра по кръводаряване чакат десетки. „Няколко пъти дарявам и все за болен роднина. Това е много важно, да се спаси живот. Кръвта се наваксва, а животът няма как. От живота по-важно няма”, категоричен е кръводарителят Антон Иванов от Карлово.

Няма друг начин проблемът с недостига на кръв да бъде решен освен с повече кръводарители, твърдят лекари. Страхът от заразяване, който спира някои от потенциалните донори, е неоснователен, тъй като консумативите са индивидуални и за еднократна употреба.

„Ние не можем нито за момент да се успокояваме, защото не знаем какво ни носи следващия спешен случай и каква нужда от кръв ще има при следващия случай”, обясни Евелина Динкова от Националния център по трансфузионна хематология.

След последната кампания в 16 столични училища, кръв са дарили близо 300 деца.