Не спират сигналите срещу работата на ТЕЛК комисиите. Лавина от писма на пациенти и лекари заля bTV заради новата организация в работата на комисиите, която реално влиза в сила от този месец.
Новата организация в работа на ТЕЛК-овете се налага заради закриването на специализираните ТЕЛК-ове, чиято работа сега трябва да се поеме от общите ТЕЛК-ове. Промяната породи доста абсурдни ситуации. Сигналите обаче не спират.
През последните 6 месеца животът на Ваня Бояджиева е още по-тежък от преди. Налага й се да оцелява без нито лев доход. Спират й инвалидната пенсия, тъй като ТЕЛК-ът й е изтекъл, а специализираните комисии, през които трябва да мине, за да се поднови, са закрити. "С опериран гръбнак и кръст, всеки ден аз вземам морфин на таблетка, за да мога да стана от леглото”, казва жената.
С решение от днес се увеличава сумата, която болницата получава за всеки преминал пациент през ТЕЛК - от 20 на 22 лева. Родители и лекари обаче твърдят, че ще има проблем с освидетелстването на децата с психични проблеми, заради недостига на детски психиатри. За цялата страна те са общо 18.
„Аутистичните разстройства се гледат само от детски психиатри, но не и от педиатри. Как ще оценяват нещо, което не са работили с него, не го познават, не го знаят”, пита се психиатърът д-р Теодора Думанова.
От министерството обаче не виждат проблем. Нямало изискване в тези случаи да присъстват детски психиатри, а и работата на ТЕЛК-овете била по-скоро административна. Разпоредено е през този месец с приоритет да се разглеждат документите на децата и на пациентите, чийто ТЕЛК-ове са изтекли.
Няма области в страната, които след промените са останали без ТЕЛК. От справката на МЗ обаче става ясно в 6 области, сред които Видин, Добрич, Сливен, Търговище, има само по една комисия. Очаква се там работата да е по-натоварена.