Депутатите гласуват новия правилник за дейността на Народното събрание близо месец, след като се заклеха.

В новия правилник остава забраната независимите депутати да образуват нови парламентарни групи.

Народните представители без група в 50-ото НС вече са 38 след разпада на групата на партия „Величие“ и отстраняването и доброволното напускане на депутати от ДПС.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Георги Свиленски от БСП направи предложение независимите депутати да могат да създават парламентарна група, да гласуват  в комисии и да имат повече време да говорят от трибуната.

„Дайте да им забраним тогава да внасят закони, да ползват бюфета на НС, защото са независими народни представители, защо да не могат да правят група, а могат да се пазаруват народни представители“, обяви Свиленски.

От ГЕРБ-СДС му припомниха, че  в предишни парламенти БСП са подкрепили забрана на политическото номадство.

Лидерът на „ВъзражданеКостадин Костадинов отбеляза, че най-важното право на депутатите е законодателната инициатива. Това никой не го променя, никой не го суспендира и никой не го ограничава, посочи той. Когато депутат излъже своите избиратели, е редно просто да напусне парламента, смята Костадинов. 

При гласуването на правилника депутатите решиха, че постоянните парламентарни комисии ще са 25.

Създава се Комисия по демографската политика, децата и семейството. Досегашните Комисии по конституционни въпроси и по правни въпроси се сливат в една - Комисия по конституционни и правни въпроси. 

Заличава се Комисията по въпросите на Европейския съюз, Шенгенското пространство и Еврозоната, както и Комисията за контрол върху управлението на средствата от европейските фондове. Вместо това ще има Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове.