След отводняването на потопените къщи в Мизия вече има нужда от човешка ръка и помощ от доброволци, които трябва да отидат с лопати, кофи и колички, за да изчистят тинята, в която са потънали домовете на местните. Има нужда и от гумени ботуши и ръкавици, от таблетки хлор, каквито се пускат в басейните.

В Момента най-голямата опасност в пострадалия град е да не тръгнят епидемия и зарази, затова е напълно забранено водата да се пие и да се използва за миене или пране.

Повече от 100 постройки са били съборени от стихията в Мизия. Потърпевшите, останали без покрив над главата, са настанени в местната детска градина. Другите, които имат сили, са при наводнените си къщи.

Поради опасност от мародерства полицията спира всяка кола на входа на града и проверява всеки, който влиза в Мизия. Има вече регистиррани опити за кражби. Един човек се оплака, че е заварил щорите на къщата вдигнати, друг разказа ,че са се опитали да изнесат казана му за ракия.

За съжаление, прогнозите не са оптимистични - поне в следващия един месец градът няма да може да се възстанови, дори водата няма да става за пиене.

Пострадалите жители на Мизия заочнаха да изхвърлят имуществото от потопените си къщи. Пожарната продължава да изпомпва водата от града, но все още има къщи под вода. Тонове дезинфектанти пътуват към бедстващия град.

В къщата на 73-годишния Златан са оцелели само ловните кучета и пет кокошки. Всиичко друго е унищожно. „Всичко отиде на кино, тука ще мъча да оправям, ще мъча да стягам това тука. Аз няма да имам време да го направя това, не може, не може, нема живот вече грам”, каза той със сълзи на очите.

Данаил Кунчев и семейството му били в Мизия специално за панаира, благодарение на това успели да спасят възрастинте си родители. „Дивана го поръчахме за панаира, в петък го доставиха и в събота го заля. Нямам идея как ще възстановяваме, тука трябва строител, който да обясни докъде трябва да се бушат къщите, аз съм песимист, че това ще се възстанови. Точно това ни убива, че много се проточва във времето всичко”, казва мъжът.

Постепенно водата се изпомпва. На нейно място се появява тиня, унищожени предмети и мъртви животни. Здравните служби са убедени обаче, че епидемия няма да бъде допусната. „Важното е да не се изкушават да ползват вода от източниците тук, а второто е дезинфекция, вече пътуват тонове дезинфектанти”, информира националният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.

„Няма смисъл да се дезинфекцира голям обем вода, това е безмислено, няма смисъл да се дезинфекцира калта, трябва да се изгребе калта и тогава да почне дезинфекцията”, обясни служебният министър на здравеопазването д-р Мирослав Ненков.

В Мизия имат спешна нужда от доброволци, от гумени ботуши и ръкавици, от дебели чували, от кофи лопати и колички.

Подробности можете да научите в кампанията на bTV „Да помогнем след потопа”.

  • Бургас е много по-готов за зимата от миналата година, обяви областният управител
  • След водата в Белозем остана калта
  • Бедствено положение в Белозем след пороите (СНИМКИ)
  • Община Карлово обяви частично бедствено положение заради пороите (СНИМКИ)
  • И Добрич отбелязва годишнина от унищожителното наводнение
  • Втори ден градушка в Ерма река, посевите са унищожени (СНИМКИ)
  • Армията е готова да помага на населението при усложнена обстановка
  • Възможни са повишения на речните нива на места в страната
  • Мездра остава в бедствено положение, чака нови порои
  • Дъждът в Северозападна България спря, разчистват и оценяват щетите