Предотвратим ли беше потопът в Мизия? Градът е кандидатствал с програма за канализация и отводняване по Оперативна програма „Околна среда", но проектът e бил отхвърлен. В същото време европарите по програмата стоят блокирани от миналата година и се налага държавата да плаща на строителите.
Над 240 населени места у нас строят в момента така наречения „воден цикъл” с европари - това са канализация и водопроводи в съответните градове. От месец ноември миналата година обаче парите са замразени заради открити от Европейската комисия нарушения при провеждането на обществените поръчки.
Става дума за повече от милиард лева. Те трябваше да тръгнат отново в края на март, после в края на юни, а сега срокът отново е отложен за края на август.
Строителите пресмятат, че са свършили работа за 171 млн. лв., без да са им платени, а до края на октомври сумата ще набъбне до 500 млн. лв. Във вторник в последните часове на старото правителство държавата отпусна 166 млн. лв., за да може строителството да тече дори с бавни темпове.
Оказва се, че град Мизия е бил сред кандидатите, но е останал извън. След голямото наводнение преди 10 години в Мизия разработват мащабен проект за канализация и отводняване за близо 50 млн. лв. Той включва нова ВиК система и система за отвеждане на водите на река Скът, които периодично се покачват. Проектът обаче е отхвърлен за еврофинансиране.
„Имаме крайна необходимост от корекцията на реката, имаме крайна необходимост от корекция устието на реката. Там, където се влива в Дунав, трябва да се почисти, да се даде правилният наклон”, обясни кметът на Мизия Виолин Крушовенски.
В Костинброд получили зелена светлина, но заради блокирането на евросредствата градът стои разкопан вече половин година. „Няма канализация, всичко е във вода, кал, багери, камиони, неудобно е за пътуване, за пеша не е, камо ли за автомобил", оплакват се местните.
„Работа е условно казано, работят част от групите на съответната фирма-изпълнител, работят с техни лични средства и материали”, обясни зам.-кметът на Костинброд Трайко Младенов.
Строителите признават, че отпуснатите от държавата милиони няма да стигнат и трябва решаване на проблема като цяло. „Много колеги се оплакват, че банките не вярват на подписа на държавните структури, което е много лошо, защото ние не можем да си набавим оборотни средства и да продължим нататък”, обясни Иван Бойков от Камара на строителите в България.
Този път отблокиране на евросубсидията наистина е въпрос на 2-3 седмици, уверяват преговарящите от Министерство на околната среда и водите, въпреки че вече на два пъти пускането на парите се отлага.
„За разлика от предходните системи за управление и контрол, сега се извършва контрол от двама експерти на документацията на обществените поръчки плюс началник отдел”, обясни директорът на ОП „Околна среда" към МОСВ Спиридон Александров.
Краят на програмата е октомври 2015 г. Строителите предупреждават, че обектите трябва да бъдат готови поне 3-4 месеца по-рано, за да ги предадат изрядни, иначе България може да понесе санкции.
Не само санкции, а и връщане на парите застрашава страната, ако не бъдат спазени сроковете. Засега всички засегнати страни уверяват, че забавянето може да се навакса, защото досега никъде работата не е спирала напълно.
Общинските власти в град Мизия пък настояват техният проект да бъде преразгледан и приоритетен при следващите европрограми, за да не се повтори отново ужасът от последните дни.