За нова опасност от високи води предупреждават от екоминистерството – очаква се нивата на 17 реки в страната ще се покачат в следващите дни.

Село Батулия край Своге беше наводнено преди дни и все още бедства. Там по домовете на хората още от сутринта е минал кметът, за да съобщи, че близката река Искрец може отново да излезе от коритото си. В петък нивото й достигна три метра.

Местните се опитват да заличат следите от водното бедствие, но не успяват. Три села в общината са откъснати от света и им се карат храна и лекарства. В четири области обстановката остава усложнена. Най-тежко е в областите Враца, Монтана, Видин и София.

Незапомнените валежи от последните дни може да вдигнат нивото на реките в Южна и Централна България, предупреждават от Министерството на околната среда и водите. Разливи може да има по река Войнишка, Видбол, Арчар и Лом. Високи води се чакат още край Огоста, Вит, Осъм и Нишава.

„В момента земята е напоена до крайност, почвата не поема нищо. Подземните води са стигнали до максималните си нива и те не поемат нищо. Включително няма и къде да отдадат тая вода”, обясни Асен Личев от МОСВ.

От министерството са категорични, че последните водни бедствия са резултат от валежите, които на места са стигнали до над 170 литра на квадратен метър. Като потенциално рискови се сочат още поречията на Искър, Марица, Въча, Арда, Места и Струма. Нивата им засега са ниски, но се следят. „Реките са в коритата си, няма хидротехнически съоръжения, проблемни хидротехнически съоръжения, няма подадени сигнали, така че всичко е наред”, категорична е Светла Иванова от „Басейнова дирекция” в Благоевград.

В Черна Места настръхват от новини за потоп, защото на 5 август се навършват точно 9 години от невижданото бедствие в селото. „Щом видим вода, за нас смъртта е дошла, винаги ни е страх”, споделя 73-годишната Айше.

Преди четири години реката отново преля и Георги Спиров беше евакуиран от дома си заедно с близките. „Водата дойде от един път, колко 2- 3 метра дойде от един път”, спомня си мъжът, пострадал от потопа през 2010 г.

След наводненията бяха изградени диги, които обаче няма да издържат на по-голяма вода. „Дигите ги имаме, но това е временна работа, разбирате ли”, притеснен е кметът Джамал Шарански.

От МВР са предупредили кметовете в рисковите райони и призовават хората при риск да се евакуират без съпротива. „Ние не искаме да ги изгоним от техните домове. Ние искаме само да ги предпазим - и тях и близките им. Защото животът е най-ценното нещо”, апелира главен инспектор Тодор Бързилов от Пожарна и аварийна безопасност.

Засега обстановката остава критична, но постепенно се нормализира, а след потопа започва най-трудното - да се ликвидират щетите от бедствието.

Експертите съветват, ако получите предупреждение от властите, че във вашия район се очакват порои и наводнения, пригответе си сак с дрехи, обувки и суха храна. Вземете документите и ценностите и при сигнал, не се колебайте да напуснете дома си, защото това може да спаси живота и на вас, и на близките ви.

  • Бургас е много по-готов за зимата от миналата година, обяви областният управител
  • След водата в Белозем остана калта
  • Бедствено положение в Белозем след пороите (СНИМКИ)
  • Община Карлово обяви частично бедствено положение заради пороите (СНИМКИ)
  • И Добрич отбелязва годишнина от унищожителното наводнение
  • Втори ден градушка в Ерма река, посевите са унищожени (СНИМКИ)
  • Армията е готова да помага на населението при усложнена обстановка
  • Възможни са повишения на речните нива на места в страната
  • Мездра остава в бедствено положение, чака нови порои
  • Дъждът в Северозападна България спря, разчистват и оценяват щетите