Както при всеки инцидент или бедствие, довели до човешки жертви в миналото, и този път управляващи и опозиция започнаха трескаво да сочат с пръст вероятни причини за водното бедствие в Североизточна България, както и да умуват начините, по които то е можело да бъде избегнато. Но не е станало.

Депутатът от БСП Антон Кутев например видя проблем в преустрояването у нас и посочи като едни от виновниците за това главните архитекти. „Те в последните 20 години трябва да бъдат специално проверявани – защо се случи цялата тази работа. Сигурно не е проблем само на главните архитекти и сигурно има и проблеми в държавните администрации и общуването с тях през годините”.

По думите му, в България е направено нещо недопустимо от гледна точка на презастрояването. Специално незаконното строителство иска системни мерки, които да не са еднократни. Там обаче трябва общини и държавата да работят заедно и дългосрочно, коментира той.

Попитан, трябва ли да бъде възстановено Министерството за бедствията и авариите, Кутев отговори, че не може да отговори точно, но според него би било добре. „Ние наистина трябва да имаме систематизиран подход към подобни кризи. Аз много се надявам никога вече да не се случват такива неща. Тук знаем, че урагани и тайфуни досега не сме имали, сега се оказа, че и такова нещо се появява – явно ще се сблъскваме с нови бедствия, няма да са традиционните, които сме виждали досега и в края на краищата държавата да мисли за това да има резерв и да има добре структуриран начин на реакция. Да не говорим, че и земетресения се случват”, каза още социалистът пред Дарик.

Според него коритата на реките трябва да станат републиканска отговорност, „защото парите така или иначе стигат до общините, но отиват за друго – асфалт, градинки и т.н.”.

Представителят на опозицията пък – Цецка Цачева, подчерта, че „безспорно някъде нещо по веригата не е сработило”.

„Нека да се обединят местната и държавната власт, институциите, да помогне армията, за да може да се разчистят по най-бързия начин последиците от наводнението, а време за анализи ще има. Явно е, че с природата и със стихията, колкото е и да си подготвен, винаги ще бъдеш изненадан, но администрацията и институциите трябва да бъдат готови и да са си свършили работата”, подчерта бившият шеф на парламента от ГЕРБ.

По отношение на това, че незаконните постройки са вероятната причина за катастрофалното наводнение във варненския кв. „Аспарухово”, Цачева коментира, че проблемът с незаконните постройки не е само във Варна, а е проблем, който е налице в цялата страна. Тя припомни случая в Стара Загора и общественото негодувание, което бе изразено там, когато бе престъпено към премахване на незаконни постройки.

По-рано коментар по тема номер 1 от четвъртък насам направи и бившият премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов.

  • Бургас е много по-готов за зимата от миналата година, обяви областният управител
  • След водата в Белозем остана калта
  • Бедствено положение в Белозем след пороите (СНИМКИ)
  • Община Карлово обяви частично бедствено положение заради пороите (СНИМКИ)
  • И Добрич отбелязва годишнина от унищожителното наводнение
  • Втори ден градушка в Ерма река, посевите са унищожени (СНИМКИ)
  • Армията е готова да помага на населението при усложнена обстановка
  • Възможни са повишения на речните нива на места в страната
  • Мездра остава в бедствено положение, чака нови порои
  • Дъждът в Северозападна България спря, разчистват и оценяват щетите