Нарушения бяха открити при националната програма за саниране. В началото на програмата държавата е давала по почти 300 лева за саниране на квадрат, а през 2016 г. цената пада почти наполовина.

Освен това се оказва, че е плащано за нови асансьори и звънци - нещо, което по никакъв начин не влияе на енергийната ефективност, каквато е целта на програмата.

Новото ръководство на регионалното министерство сега ще търси начин да си върне неправилно похарчените пари, без да бръкне в джоба на собствениците на имотите.

„Търси се решение с Българската банка за развитие и Министерството на финансите, хората няма да страдат”, увери регионалният министър Спас Попниколов.

„Недопустимите разходи не са за сметка на живеещите в сградите. Ако общината е преценила да направи такъв разход, той остава за сметка на общината”, подчерта бившият министър Лиляна Павлова.

„Референтните стойности са също една предизборна дъвка, която ползват нашите опоненти. Тогава в бума на  строителството струваше толкова и е нормално цените да са около 250 лева”, допълни тя. 

Около 4000 сгради няма да могат да бъдат санирани, тъй като и двата милиарда по тази програма вече са договорени. Вариантът е следващото правителство да гласува отпускането на нови средства.