Оглед на всички хидро-технически съоръжения, стопанисвани от "Напоителни системи", се извършва по заповед на изпълнителния директор на дружеството Ивайло Първанов, съобщиха от Министерството на земеделието и храните.
Сред проверяваните обекти ще бъдат корекции на реки, предпазни диги, Дунавски диги, язовири и съоръжения за отводняване на територията на страната. Управителите на клоновете на дружеството в страната, които са общо 14, трябва след извършения преглед да изготвят протоколи, в които да се посочат критични участъци и проблемни места, за да бъдат предприети необходимите дейности за привеждането им в безопасно за населението състояние.
Няма кризисна ситуация, предизвикана от преливащи язовири, коментира пред журналисти заместник-министърът на околната среда и водите Павел Гуджеров. По думите му без проблеми в момента прелива язовир Ивайловград. Прелива и язовир Тича, като река Камчия поема без проблем количествата.
Свободният обем на язовир Искър в момента е над 96 млн. кубически метра, а разстоянието до преливния ръб е над 3 метра, подчерта заместник-министърът. По думите му са предприети всички мерки от Столична община за осигуряване на проводимост на реката след язовира, ако настъпи нужда да поеме водни количества. Нивото на река Тунджа при Елхово е с риск за тревога, каза още Гуджеров.
От МОСВ припомниха, че кметовете на населените места са длъжни да осигурят проходимост на речните коридори, а извън населените места задачата е на областните управители. За дигите и корекциите по речните корита отговарят "Напоителни системи". АПИ на свой ред трябва да огледа мостовите съоръжения.
Гуджеров заяви, че МОСВ ще предприеме всички мерки за отстраняването на пропуските. "Най-напред ще завишим контрола, а след това ще предприемем и законодателни инициативи. Не мога да се ангажирам с конкретни срокове, обясни той.