Нападателят от дома на Иван Костов в "Драгалевци" не е извършил престъпление и трябва да напусне ареста, определи състав на Софийския районен съд (СРС), съобщава "Правен свят".
Днешното заседание по гледане на мярката на 36-годишния Виктор Градинаров се превърна в диалог между него и съдия Върбан Върбанов, в който бе обсъдено социалното положение в страната и възможностите за настаняване на обвиняемия, който се оказа бездомен.
На 11 май сутринта, в деня за размисъл, се появи новината, потвърдена по-късно от МВР, че маскиран и въоръжен със сгъваем нож мъж е нахлул в дома на лидера на ДСБ Иван Костов в кв. "Драгалевци". Съпругата на лидера на ДСБ Елена Костова обаче запазила самообладание и натиснала паник-бутона на СОТ, след което автопатрул дошъл и задържал нападателя.
Прокуратурата е повдигнала на Градинаров обвинение в грабеж и днес поиска постоянния му арест, но съдия Върбанов се обърна към прокурора в залата и каза, че не бивало да внасят такова искане. Всъщност, екшън в дома на Иван Костов нямало. Градинаров пренощувал в градината на Костов и когато на сутринта семейството на лидера на ДСБ го забелязало, нашественикът доброволно свалил маската си, седнал в градината и поискал да извикат полиция, която изчакал да го арестува.
Първоначално Градинаров имал намерение да извърши грабеж в дома на Костови, но впоследствие сам се отказал от намерението си. Съдия Върбанов посочи, че в случая обвинението е за опит за грабеж, а според Наказателния кодекс при опит деецът не се наказва, когато по собствена подбуда се е отказал да извърши престъплението.
Оказа се обаче, че обвиняемият се чувства по-добре в ареста, защото иначе остава на улицата. Въпреки че е с полувисше образование, той няма работа и дом. Живеел в Плевен в жилище на Железопътна инфраструктура, но то било отнето, след като родителите му починали. Преди седмица дошъл в София, но в момента няма нито работа, нито къде да живее. В последната си дума пред съда, Градинаров каза, че няма какво да добави към казаното от защитата му и оставя съдът да прецени каква мярка да му определи.
"Аз вече съм преценил, че не сте извършил престъпление", отвърна му съдия Върбанов, след което обаче посочи, че въпреки това е възможно прокуратурата да протестира освобождаването му, а Градинаров няма адрес, на който да бъде призован.
"Е, то това е проблемът, че няма къде да отида", съгласи се обвиняемият, след което започна да разказва, че нито има работа, нито има какво да яде. Любопитни се оказаха и мотивите му да отиде в дома на Костов в деня за размисъл преди парламентарните избори, след което всъщност размислил и не извършил престъпление.
"По-добре ли е да ударя някой пенсионер на улицата? Аз не мога да направя такова нещо, защото цял живот ще ми е съвестно. Знаете ли какво е да видиш интелектуален пенсионер да рови в кошчетата в Борисовата градина, а Костов прави митинг там по същото време?", разсъждава Градинаров пред съда.
В обясненията си пред прокуратурата той разказал и как се спрял точно на дома на лидера на ДСБ. Градинаров написал, че се страхувал да отиде в къщата на Бойко Борисов, защото от него щяла "да остане само перушина". Не знаел къде живее Сергей Станишев и затова отпаднал вариантът да отиде в неговия дом, а Волен Сидеров не му се сторил важен, пък той искал публичност.
"На мен ми се скъса сърцето като ви четох обясненията, но мен не ме касае този проблем, защото не сте ми близък и няма с какво да ви помогна – след пет минути ще съм забравил", откровен бе съдия Върбанов с обвиняемия.
Висящ остана въпросът къде ще живее Градинаров.
"Нали няма да отидете в друго чуждо жилище?", попита го съдията. Обвиняемият, който е и с чисто съдебно минало, обеща да не върши престъпления, но сподели приятните си впечатления от ареста на "Г.М. Димитров".
"Знаете ли колко е хубаво да спиш някъде спокойно, без да те е страх някой наркоман да не те заколи", каза Градинаров. Въпреки това откровение съдия Върбанов го остави без мярка за неотклонение. Определението обаче подлежи на обжалване и протест пред Софийския градски съд, макар че днес в съдебна зала съдия Върбанов допусна, че е малко вероятно втората инстанция да измени днешното му определение.