Националната агенция за приходите проверява колко са българите с имоти в Гърция и с какви средства са ги придобили. Целта е да се установи дали декларираните доходи на закупилите имоти в южната ни съседка отговарят на имущественото им състояние, уточняват от приходната агенция.
От НАП уточняват, че проверки на собствениците на имоти в Гърция се правят от години. От юни тази година обект на проверки са собствениците, купили имот през 2019 г. Те ще трябва да доказват произхода на средствата, с които са придобили имота.
Данните показват, че за последните пет години броят на българите, купили имот в Гърция, се увеличава значително. Ако по данни на НАП през 2020 г. броят им е бил 772 души, то през миналата 2024-а, броят им е нараснал до 3 228 души.
За сравнение, общият брой на българите, притежаващи имот в чужбина е 4 329 души, което означава, че три четвърти от тях са избрали южната ни съседка.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Преди пет години Явор Давидов осъществява своя отдавнашна мечта - купува си ваканционен имот край морето. Избира Паралия Офринио, Гърция.
„Там ми харесва повече спокойствието, харесва ми отношението на хората, храната. Няма ги тези ориенталски ритми навсякъде около теб по нашето море. Там е по-скъпо определено в момента, но когато аз го купих преди 5 години цените бяха колкото в България – еднакви да кажем“, казва Явор.
Сънародниците ни купуват предимно в Северна Гърция. Някои с цел инвестиция, а други искат собствено място за семейна почивка, разказва брокерът Христина Андонова.
„Всеки би искал да притежава един ваканционен имот на морето, където да идва да отмаря със семейството си след цялата трудна работна година. По-големият процент от българите, които си купуват имоти, е до 100-150 000 евро“, добавя тя.
Търси се ново строителство. Цената започва от 2 250 евро на квадрат в зависимост от жилището.
Към този момент започналите миналата година ревизии на НАП показват установени задължения в размер на 181 000 лева. Почти са готови и ревизиите, възложени през 2022 г.
„В резултат на ревизиите са установени допълнителни задължения в размер на милион и половина лева“, казва Анна Митова, директор „Комуникации“ в НАП.
68 са държавите, в които наши сънародници са декларирали собственост на имот. Всички те също са обект на проверки.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK