Гърция - една от най-предпочитаните дестинации за лятото. Статистиката показва, че от началото на юни до началото на септември миналата година 585 000 българи са избрали гръцките курорти за лятната си почивка.

И тази година интересът към южната ни съседка остава висок. Още преди началото на активния летен сезон обаче десетки българи, подмамени от фалшиви, луксозни снимки и нереално ниски цени, се оказват жертви на измама.

Зад схемата стои българин, който е влизал няколко пъти зад решетките. Екипът на bTV тръгна по следите на новото му престъпление.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Луксозна вила с няколко спални, бани, двор и барбекю в Неа Ираклица на метри от морския бряг срещу ниска цена. Изкушаваща оферта, която мнозина харесват и капарират. След това обаче се оказва, че такава къща няма и са измамени. Следват и заплахи.

Всичко започва в социалните мрежи. В група за почивки в Гърция кандидат-наематели пишат, че търсят къща за лятната си почивка. На лично съобщение им отговаря мъж, представящ се за собственик на имот в Неа Ираклица. Представя се като Тони Лазанов. 

На всеки потенциален наемател дава различно описание на къщата, което отговаря напълно на желанията на клиента.

Разговорът бързо стига до темата за капарото. Жертвите превеждат различни суми - между 130 и 300 евро. Някои дори повече. На всички мнимият наемодател дава данните на своя сметка и инструкции: "Основание: депозит за резервация датите – къща на Тони в Неа Ираклица."

Мъжът казва, че ако не му преведат капарото, ще пусне датите на други хора, които искат нощувки за същите дати. Преводът е към чуждестранна банка със седалище в Литва, разказват измамени. 

След като превеждат парите, кандидат-наемателите попадат на друг пост:

"Здравейте. В никакъв случай не изпращайте капаро на човек с име Tony Lozanov! Мошеник е, който си е сглобил вила от снимки в интернет!"

Измамените искат обратно капарото си. Мъжът обещава да го върне, но вместо това ги блокира. Докато мнимият наемодател предлага къщата, освен снимки, изпраща на потенциалните си клиенти и местоположение на имота в Гърция.

Отиваме в Неа Ираклица. Основната снимка, която мъжът изпраща до всички, с които си пише, е реална снимка, публикувана в сайт за резервации. На нея се виждат два имота. Единият от тях се предлага под наем. Тони Лозанов изрично обаче е подчертал, че къщата, която той отдава под наем, е другата.

Къщата, която представя за своя, се намира само на около 100 метра от морския бряг. Вратата ѝ е заключена, а щорите са спуснати. Никой не иска да говори пред камера, но ни разказват, че реалният собственик живее в чужбина от години и не отдава имота под наем.

Проверяваме откъде са снимките, които мнимият наемодател е изпращал на кандидат-клиентите си. Откриваме, че изображенията на баните са от реално съществуваща къща под наем в България. Снимката на кухнята е от чужд сайт. Барбекюто в двора пък е качено в интернет като идея за eдна от "38 вдъхновяващи идеи за мечтатели".

Но кой стои зад схемата? 

Както вече стана ясно, капарото е изпращано по латвийска сметка. Става дума за система за онлайн разплащане. Тя е сред най-модерните разплащателни средства, прави се за минути и веднага могат да се получават пари по виртуалната сметка.

От документи, които мъжът е изпратил до клиентите си, за да им докаже, че е получил капарото им, се виждат трите му имена – Антон Лозанов Кметски. В ГДБОП имат няколко сигнала за измами с това лице. 

"Работим активно по този случай, извършва се сериозна проверка. Смятам, че ще достигнем до крайния извършител", заявяват от ГДБОП.

В паралелно разследване ние също тръгваме по следите на мъжа. Първо проверяваме дали в България има само един човек с имената Антон Лозанов Кметски. Съгласно Националната база данни "Население" с посоченото име има само едно лице.

По официалните данни на правосъдното министерство за последните пет години Антон Кметски два пъти е лежал в пазарджишкия затвор. Първо за разпространение на наркотици и кражби. За тези престъпления той влиза зад решетките на 18 май 2020 г. и излиза след 2 години и 4 месеца - на 13 септември 2022 г.

Около година се радва на свободата си, но отново извършва престъпление, свързано с разпространение на наркотици, и отново се връща в затвора. Влиза на 11 октомври 2023 г. и излиза 11 месеца по-късно – на 9 август 2024 г. Оттогава е на свобода.

Търсим Антон Кметски на най-логичното място – родният му дом в Септември. Отваря ни майка му. Казва, че той не живее там. Отрича да предлага имоти в Гърция. Казва и че не знае къде живее.

И докато разговаряме с майка му Кметски се прибира. Твърди, че за първи път чува да предлага имоти в Гърция. Не бил чувал и за Неа Ираклица и не знаел къде се намира. Признава, че има сметка към виртуалното приложение за разплащане.

Бившият затворник твърди, че скоро получил по куриер и физическа карта. Мъжът, чиито имена казва, че не знае, му звъннал, за да му каже кога и откъде да я вземе, както и как да му я предаде. Отново отрича да е правил нещо незаконно и твърди, че се издържа с пари, които майка му и баща му му дават.

Кметски твърди, че самият той е жертва, че зад схемата стоят други лица. Показва и фактът, че преди да преведат капаро за къщата в Неа Ираклица, част от жертвите са говорили по телефона с мъж, представящ се за Кметски. На същият номер опитваме и ние да се свържем с него, но "телефонът на абоната е изключен или се намира извън обхват".

Докато сме по следите на Кметски и фалшивите обяви за наем на къщи в Гърция попадаме и на друга подобна смеха.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK