Сезонът на пожарите дойде. Само за седмица над 80 огнища изпепелиха реколта и сухи треви. Стотици пожарникари са ангажирани да опазят житото.

Огнеборците разполагат с няколко съвсем нови коли, помпи, резачки, маркучи. С дихателни маски и с каски пожарникарите са оборудвани, за да овладеят стихията. Цялата тази нова техника обаче е пригодена да гаси огън само в града. Страната ни и в този сезон няма да има високопроходими машини, без които е почти невъзможно да се овладее пожар като този, който пламна в местността Бистришко бранище миналото лято.

Добрата новина е, че от МВР работят по няколко проекта и твърдят, че следващото лято вече ще имат специализирана техника за гасене на горски пожари, нови дихателни апарати, помпи, дрехи и контейнери с оборудване. Засега обаче огнеборците ще трябва да работят с машините, които имат в наличност, а на много места в страната те са стари.

Хасковската пожарна, която е една от най-натоварените в страната, има 15 автомобила, от които четири са извън строя. Освен това техниката често е на ремонт.

В помощ на пожарникарите и тази година се включат доброволчески групи към общините. В Югозападна България, където миналата година гасиха 1300 пожара, а един от тях за малко не стигна до Рилския манастир , сега имат по-малко инциденти. Рискове от пожари има предимно в житните ниви и край горите.

Анализите сочат още, че в 90% от случаите летните пожари пламват заради небрежност или човешка грешка. От пожарната припомнят още, че огън в планините се пали само на позволените места, цигари през прозореца на колите не се хвърлят заради сухите треви край пътя, и при инцидент се звъни на телефон 112.