До момента от системата са извадени над 4,5 милиона сертификата за COVID-19. От тях половината са за ваксинация. Малко над 300 000 са за преболедували.

Проблемът пред повторно заразените обаче остава - те все още не могат да извадят удостоверението си за второто заразяване. Доскоро се е смятало, че такива случаи са рядкост и в момента здравното министерство проучва международния опит, за да дефинира срока, след който боледуването може да се счита за повторно.

През октомври Иво Лилов и съпругата му се разболяват от COVID-19. Тя - за втори път за година. Така системата генерира сертификат за Иво, но не и за жена му - в портала тя няма нито един сертификат за преболедуване.

Единствено отрицателен тест от август.

„Проблемът бил решен, според министерството министърът имал разпореждане такива хора да си изкарват тест за антитела. Ако се замислим зеленият сертификат дава 1 година, а тестът за антитела е през 3 месеца и е 30 лева“, каза Иво Лилов.

Той намира ситуацията за нелогична.

„Ако трябва да отидем дори на най-обикновен пазар - аз влизам ,тя ме чака отвън“, обясни Лилов.

Според юристи липсата на удостоверение след повторното боледуване е пропуск.

„От правна гледна точка не би следвало да има разграничение дали веднъж или два пъти някой е боледувал. Би следвало, ако отговаря на изискванията медицински, хората да бъдат третирани по един и същ начин“, заяви Мария Петрова, адвокат по медицинско право.

От здравното министерство потвърдиха, че вече са предприети стъпки за издаване на втори сертификат.

А в отминаващия пик на четвъртата вълна вирусолози предупреждават, че в „Делта“ варианта е открита нова мутация, която го прави по-опасен за неимунизираните.

„Пристигат в болницата вече в състояние, в което много трудно е да бъдат настанени в обикновено COVID отделение, а не в реанимация“, отбеляза проф. Радка Аргирова.

Според нея едва 3-4 процента от ваксинираните се разболяват, а имунизираните, починали от коронавируса, са единични случаи.