Поне 20 хиляди души посетиха втория ден на фестивала „Phillgood“ в Пловдив. Публиката се събра за изпълненията на световноизвестни артисти, сред които „The Cure“ и „Gorillaz“, а организаторите направиха специален жест към хората с увреден слух.

Сред хилядите фенове, които очакваха излизането на „Gorillaz“ на сцената, беше и 18-годишната Синди, която по рождение е лишена от слух. Благодарение на специално осигурен жестов превод и допълнителни средства тя успя да усети емоцията от концерта.

„Осигурихме жестов превод и специални "хаптик костюми" за глуха публика, така че да могат да усещат чрез вибрации музиката“, обясни Ралица Мерджанова от екипа на Fest Team.

Жестовият преводач Борис Бъндев сподели, че целта е не просто да се предават думите, а да се пресъздаде усещането от изкуството.

„Аз вярвам, че както гледаме филми не само с очите и слуха си, така и гледаме филми със сърцата си. Ние сме тук да преведем емоцията“, каза той.

Синди разказа, че е развълнувана от възможността да бъде част от събитието.

„Много ми е приятно и нямам търпение да видя какво ще предстои“, сподели тя.

Няколко минути по-късно „Gorillaz“ излязоха на сцената и взривиха публиката. За да бъде преживяването още по-пълноценно за глухите зрители, жестовите преводачи бяха облечени като анимационните герои от света на групата.

„Решихме днес за „Gorillaz“, понеже те са много артистични, много анимирани, имат си геройчета, които са част от техния репертоар. Решихме да съчетаем полезното с приятното – и ние да сме част от тези герои, част от бандата“, обясни жестовият преводач Александър Калинов.

Фестивалът показа, че музиката може да бъде преживяване за всички, независимо от различията, а специалната инициатива даде възможност и на хората с увреден слух да бъдат част от голямото музикално събитие.

Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google