На 11 май по стар стил празнуваме Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската писменост и на славянската книжовност.

Честванията в София започнаха в Националната библиотека, която носи името на равноапостолите.

„Много са предизвикателствата, пред които е изправена Националната библиотека. Имаме надежда и в новото правителство, за да може тази достолепна сграда да посрещне достойно своята 150-годишнина“, казва доц. д-р Калина Иванова.

Цветя пред паметника на светите братя поднесоха възпитаници на Националната гимназия за древни езици и култури, чийто патрон е св. Константин-Кирил Философ.

„За мен човек, за да бъде учител, трябва да вдъхновява децата, защото като учител по математика виждам — последното нещо, което искат, е да учат математика. Трябва по някакъв начин да ги вдъхновявам“, казва Георги Георгиев, учител в НГДЕК „Св. Константин-Кирил Философ“.

В Столичната библиотека отбелязаха Деня на библиотекаря с фотодокументална изложба на редки български ръкописи, съхранявани по целия свят. Посетителите ще видят и още уникални екземпляри.

„Лични колекции на д-р Константин Стоилов, Симеон Радев и Кирил Христов. Това са личните колекции и библиотеки, които Столичната библиотека се опитва да съхранява и насърчава младите да се докоснат до автентични книги и документи“, посочва д-р Марчела Борисова, директор на Столичната библиотека.

Във Велико Търново президентът откри площад „Журналист“ пред хуманитарната гимназия, кръстена на светите братя.