Христос Воскресе! Честит Великден! И православни, и католици празнуват един от най-големите християнски празници днес. На Великден „Тази събота и неделя“ предлага специално празнично издание.

Предаваме на живо от студиото в София и от сърцето на Родопите - красивото село Широка лъка. То е част от стоте национални туристически обекта и единственото обявено за архитектурен и фолклорен резерват.

През тази година Католическият и Православният Великден съвпадат и в „Тази събота и неделя“ ще бъдат показани на живо както Великденските богослужения, така и обичаите и традициите на българските католици.

Очаквайте специални включвания на живо от цялата страна, интересни гости, непознати истории и автентични великденски народни обичаи.

Проследете Великденския празник в нашия онлайн репортаж:

20.04.2025 11:42:15

Трябва ли българската каба гайда да бъде призната от ЮНЕСКО за световно културно наследство?

Никола Марковски е ръководител на най-многобройният гайдарски състав у нас „101 каба гайди". „Имаме вече 20 години история и смея да твърдя, че сме най-големият гайдарски състав с около 120 участници“, казва той. 

По думите му духът на гайдарите се поддържа лесно, а формацията може да похвали с 80 малки гайдарчета.

Според Никола Марковски българската каба гайда трябва да бъде призната от ЮНЕСКО за нематериално културно наследство, така както е призната македонската и гръцката.

„Имаме рекорд, записан в Гинес – 333 каба гайди, който не е подобрен от никои други гайдари в света и нашата гайда е много по-известна за нас и в целия свят“, каза той.

20.04.2025 11:27:44

Как посрещат Великден в Бачковската света обител?

Десетки хора се стичат за поклонение пред чудотворната икона на Божията майка в Бачковската света обител. На втория ден от Великден тя се изнася с литийно шествие.

В 11 ч. започна службата за Второ Възкресение и на всеки дошъл ще бъде раздадено червено яйце и козунак.

Снощи в манастира имаше вечерна служба, водена от игумена Велички епископ Сионий. Хората си пожелаха най-важното - здраве и доброта.

20.04.2025 11:24:00

Ненчо Илчев показва великденски фокуси в Музея на магията в родното му село Момчиловци

На гости на фокусника Ненчо Илчев в село Момчиловци. 

"Идвам си често при моите родители в Момчиловци. Те са хората, на които дължа всичко", каза Ненчо. 

Той ни разведе и в Музея на илюзионното изкуство в селото. 

"Бях на 13 години, когато тук гостуваше Орфи, аз още преди да свърши спектакълът, си прибрах плаката, прибрах го вкъщи, пазя го. Така започна всичко", спомня си Ненчо.

Какви великденски фокуси показа Илчев, вижте във видеото: 

Ще видите Ненчо Илчев и в bTV Репортерите тази вечер. Пред екипа на Канна Рачева и оператора Красимир Първанов той казва, че животът ни е една брилянтна математика, написана от Господ Бог. Колко е тънка границата между илюзията и истината и защо трябва да следваме мечтите си непрекъснато - отговорите във филма "Абракадабра" в 19.30 ч., веднага след Новините. 

20.04.2025 11:15:35

На гости на Мария Жекова в Родопите

Само на 7 километра от Широка лъка, но през екстремен офроуд се стига до една от махалите на село Върбово. Мястото е изключително красиво, а там е домът на вдещата на „Вкусът на България“ и мастър шеф Мария Жекова.

Тя е един от седемте жители на селото. Създава свой дом там преди 8 години, а ето и как изглежда той:

20.04.2025 11:10:39

Патриарх Даниил: За вярващия човек всичко е възможно

Всички служби днес в цялата страна ще започнат в 11 ч. Службата в храм "Св. Неделя" ще бъде водена от българския патриарх Даниил.

Хората са се събрали от ранни зори и се поздравяват с възкресението на Спасителя. 

"Христос Воскресе! За вярващия човек всичко е възможно. Най-голямото свидетелство за възкресението на Исус Христос е това, че толкова милиарди човеци са променили своя живот, разбрли са силата на благочестивия живот. Възкресението е сърцевината на нашата вяра", обърна се към вярващите патриарх Даниил.

Какво още каза той на българите на днешния ден - вижте във видеото: 

20.04.2025 11:09:03

Директорът на НУФИ: Младите имат интерес към българския фолклор

Едно от местата, които правят Широка лъка толкова уникално място е, че то ражда всяка година нови музиканти, които пазят и поддържат българския фолклор жив.

„Противно на мнението, че младите хора нямат интерес към българския фолклор, аз мога да кажа, че има интерес и всяка година много млади хора се насочват към това да сбъднат една от своите мечти и да превърнат фолклора в своя съдба. Мисля, че пламъчето винаги идва от семейството, от баби, дядовци, майки, разбира се, и от училището“, каза директорът на Националното училище за фолклорни изкуства „Широка лъка“ Стоянка Тенова.

 

По думите ѝ по-голямата част от учениците се развиват в сферата на музикалния фолклор, а много от тях се развиват и в чужбина.

На 3 май училището чества 25 години специалност „Български танци“ и има нужда от носии за своите възпитаници. 

20.04.2025 10:59:56

Дума с дума не си прилича в селата в Родопите - тайните на диалекта разказват от клуб "Зевзек"

За да се насладим на родопските песни и да разбираме местните хора, когато разказват историите си, е необходимо да разбираме родопския диалект.

Среща с двама родопчани, които които не само милеят за местния диалект, но и творят на него с усмивка - Веселина Бабаджанкова и Ангел Шеев, които разказват някои от родопските шеги от смолянския клуб "Зевзек".

20.04.2025 10:57:30

Дом на българския фолклор и младите таланти: Разходка из музикалното училище „Широка лъка“

В Широка лъка се е родила и се развива родопската песен. Много от най-известните певци и гайдари на родопския фолклор са родени тук. През 1971 г. е открито Националното училище за фолклорни изкуства (НУФИ). В него се обучават талантливи ученици от цялата страна в български народни танци, пеене и народни фолклорни инструменти.

20.04.2025 10:55:08

Васил Петров за новата си песен, посветена на Възкресение и за чудесата на сцената

Да отпразнува Великденския празник в Широка лъка е и певецът Васил Петров.

Той разказа за новата си песен, посветена на Възкресение, но и за чудесата - на сцената и в живота.

"Вярата ми носи всичко онова, което ми трябва. Дава ми възможост да се обръщам към Бога за всичко и да не го забравям. Улисани сме в нашите материали занимания и суетата и често го забравяме", каза певецът. 

На какви чудеса е ставал свидетел, вижте във видеото:

20.04.2025 10:24:27

Стефан Иванов: След 10 дни поемаме към най-дългата ни мисия

В Широка лъка срещаме и българския мореплавател Стефван Иванов, който заедно със своя син Максим прекоси Атлантическия океан, а после и Северния ледовит океан. Сега той обяви, че поема към ново презокеанско предизвикателство.

"След 10 дни поемаме към поредно океанско гребно предизвикателство! Ще се опитаме да прекосим Индийския океан от западния бряг на Австралия до източния бряг на Африка - този път с четирима гребци", разказа Иванов. 

По думите му това ще е опит за най-бързото прекосяване на Индийския океан и заедно с четирима гребци ще опитат да го изминат почти 10 000 км за 75 дни. 

 

20.04.2025 09:47:02

Уют и изчистени линии: Красотата на родопската възрожденска къща

Широка лъка е известна със своята уникална, автентична архитектура. Учудване и възхищение предизвиква умението на майсторите дюлгери да построят дом, в който да има уют и в същото време да отговаря на потребностите на домакините. Повече за това майсторство разказва архитект Атанас Каджебов.

 

 

20.04.2025 09:25:46

Мария Силвестър за силата на доброто и историите, които променят

Доброто винаги побеждава - доказват го историите в предаването "Бригада Нов дом" - гост в студиото е водещата Мария Силвестър.

"След 7 сезона аз съм напълно изграден нов човек - тече един вътрешен процес, който те кара да се заземиш, да виждаш какво стои зад фасадите на хората", каза Мария Силвестър. 

"С времето много добре се застопоряваш в това кое е ценно, кое е важно и кое има смисъл", допълни тя. 

"Имаме много по-голяма отговорност - какво надграждаме, какво казваме. Всяка една история повдига много важни, обществено значими теми за неща, за които има дебати и трябва да се говори за тях", каза още Мария Силвестър.

 

20.04.2025 09:20:37

Каква е тайната на родопското чеверме?

Каква е тайната на доброто родопско чеверме – чуйте от майстора Петър Присадов.

20.04.2025 09:08:15

Митрополит Антоний: Чудесата са сред нас, но нямаме очи да ги видим

„Трябва да търсим Бог, когато сме радостни и да му благодарим, когато сме здрави и ставаме от леглото. Трябва да сме благодарни, че се прибираме у дома да прегърнем нашите близки, за всичко, което ни заобикаля. Защото чудесата са сред нас, но ние нямаме очи да ги видим. Те всекидневно се случват около нас и когато нямаме духовни очи, няма как да ги видим, защото сме затулили духовния си поглед под материалното.“

Това каза Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний в предаването „Тази неделя“ на Великден.

20.04.2025 09:04:33

Вярата в медицината - разговор с проф. Николай Младенов за връзката между чудото и науката

Чудото на лекарската професия - гост в студиото е проф. Николай Младенов, началник на Клиниката по анестезиология и интензивно лечение в Университетската болница ''Токуда'' в София. 

Той разказа за случаи от своята практика, при които шансовете за оцеляване на пациентите са били изключително малки, но сякаш се случва чудото.

Преди години точно на Великден той и екипът му са извършили ретрансплантиране на момче с черен дроб, който е почти обречен преди това. Първата трансплантация отхвърля черния дроб, но се появява нов донор и след битка над 8 часа, момчето получава шанс за нов живот. 

20.04.2025 08:46:48

Къде е "Руфинка болна легнала?" - Историята на най-тъжната любовна песен от Родопите

В родопските песни са вплетени легенди и предания. Протяжните напеви, досущ като мъглите, разнасят историите на хората, населявали планината. Една от тези истории се разказва и до днес в най-тъжната любовна песен от Родопите.

Песента за Руфинка се носи по хълмове и села от 150 години. Тя разказва за истинска личност - младото момиче Руфие, а изпълнителите от ансамбъл "Родопа" и ни разказват повече за нея.

 

20.04.2025 08:36:11

Гостоприемството на родопчанина - разговор с кмета на Широка лъка Васил Седянков

Широка лъка е известно с богата си история родопско село. За гостоприемството на родопчанина разказва кметът на селото Васил Седянков. 

"Легловата база на селото е около 260 легла", каза градоначалникът. 

По думите му лятото е предпочитният сезон от туристите. По думите му отварянето на ГКПП към Гърция ще доведе повече туристи в региона.

 

"Почти няма неизкупена къща тук - много е красиво, много е истинско, много е чисто", обясни Седянков. 

20.04.2025 08:24:02

Стотици католици у нас посрещнаха Възкресение Христово

Стотици български католици изпълниха енорийския храм „Пресвето сърце Исусово" в град Раковски, за да посрещнат Великден.

Вечерта на Велика събота пред тъмния храм се пали огън, от чиито пламъци свещеникът носи светлината при вярващите.

20.04.2025 08:05:44

Великденски курбан в църквата „Успение на св. Богородица“ в Широка лъка

Рано сутринта на Великден в църквата „Успение на св. Богородица“ започва да се приготвя традиционния за селото курбан за празника.

Самата църква е построена със султански ферман само за 40 дни през 1834 г. Материалите на градежа са от местността Рупски камък и са се носили от ръка на ръка сред местните.

Главен майстор на строежа е бил Митьо Киряков, известен строител на църкви. За иконостаса се твърди, че са работили Захарий Зограф и брат му Димитър.

20.04.2025 07:58:44

Музикалното сърце на Родопите - Истории за каба гайдата и нейното наследство днес

Не можем да си представим Родопите без тяхната каба гайда - инструментът, който се отличава от всички по света. 

Дирите на миналото на каба гайдата ни водят в село Стойките. Нашите домакини и разказвачи са Лазарин и Мария Кисьови.  

Музеят на гайдата в Стойките съхранява над 300 експоната, като 35 от тях са обявени за движимо културно наследство. 

20.04.2025 07:50:25

Гайдарите от Широка лъка и магията на родопската гайда

Родопчани са известни с любовта си към гайдите, а в китното селце са се родили не един и двама музиканти. Първата ни среща е с гайдарите на Широка лъка. Те изпълниха химна на Родопите - „Бела съм, бела, юначе“.

„Във всяка къща има гайда и през ден-два се чува от някоя къща да свири гайдичка. Почти всеки втори свири на гайда. Обичта към гайдата в този край е силна и всеки иска да умее този инструмент и да го притежава“, каза Ангел Герзилов, ръководител на групата.

„В моето семейство песента е реликва. Цялото ми семейство пее и няма как и аз“, разказа Мария.