Безплатното ползване на учебници и учебни комплекти да е принцип за всички етапи на училищното образование и да обхване всички ученици от 1. до 12. клас с цел осигуряване на равен достъп до образование. Това предвиждат приетите единодушно със 178 гласа на първо четене промени в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от "БСП за България".

Необходимите средства за безплатни учебници от 8. до 12. клас към момента, с отчетен инфлационен индекс, възлизат на около 80 млн. лв. за първата учебна година от прилагане на законопроекта, съответно по 8 млн. лв за втората и третата година от ползването на учебниците, посочват в мотивите си вносителите.

Цените на учебниците затрудняват редица семейства, посочи Веска Ненчева от левицата и един от авторите на промените. Този въпрос има много дълбок социален смисъл, бихме помогнали на близо 300 хиляди деца и техните семейства, подчерта и лидерът на "БСП за България" Корнелия Нинова. Тя добави, че предложението е внесено и по закона за удължителния бюджет.

От "Български възход" обявиха, че между двете четения ще настояват да бъдат включени и електронните учебници. Мукаддес Налбант заяви подкрепа на ДПС за законопроекта. Между двете четения те ще предложат промени в някои от сроковете, защото сумата от около 80 млн. лв. я няма до приемането на нов бюджет за 2023 г. Разумно е да се започне с общообразователните дисциплини при наличие на бюджетна обезпеченост, смята Красимир Вълчев от ГЕРБ-СДС.

Николай Денков от "Продължаваме промяната" заяви, че те подкрепят безплатни учебници за обощообразователните предмети от 1 до 12 клас. Според него средствата за тях ще могат да бъдат осигурени за 2023 г. Ние искаме да осигурим достъп до учебници за всички младежи в България, подчерта депутатът, цитиран от БТА. От "Възраждане" също изразиха подкрепа за законопроекта.