160 хиляди декара са засегнати при пламването на близо 500 горски пожара само през това лято. Ще бъдат необходими десетилетия за възстановяването на опожарените площи.

На този фон България е домакин на 18-ия Европейски конгрес по горска педагогика, който се провежда в Юндола.

120 горски педагози с игри ще могат да демонстрират пред деца и ученици кои са най-честите причини за възникването на горски пожари, какви растителни и животински видове обитават горите ни и как те да бъдат съхранявани за поколенията.

Горските педагози ще се включат в редица кампании с деца, ученици и студенти.

"Разбраха каква е ролята на горските пожари за унищожение на българската природа и смятам, че наистина те ще се грижат повече от техните родители за опазване на българските гори от пожари", заяви Мирослав Маринов, зам.-министър на земеделието и храните.

Анна Петракиева, зам.-директор на Изпълнителна агенция по горите, посочи:

"Ние се включваме не само като деца, влизаме в ролята на деца, когато представяме проблема, но в същото време представяме и оборудването, начините, по които ние работим в гората, обясняваме по един достъпен начин проблемите и как бихме могли да предотвратим появата на горски пожари и щетите, които нанасят и това вдъхва увереност у децата, че и те също могат да допринесат в бъдеще да се справим с този проблем."