Сериозни промени в Закона за движението по пътищата публикува за обществено обсъждане МВР. Основен акцент в тях са голям брой рестрикции и увеличение на наказанията за ред нарушения.

От МВР предлагат намаляване на максимално допустимата скорост по автомагистралите от 140 км/ч да стане 130 км/ч, за водачите, които са с категория "B".

Според друга редакция на път, обозначен като автомагистрала или скоростен път със съответния пътен знак, е разрешено движението само на пътни превозни средства, чиято конструктивна максимална скорост надвишава 70 км/ч, към момента тя е 50 км/ч.

Участниците в гонки да се готвят за тройни спрямо сегашния размер глоби и отнемане на правото да управляват автомобил в продължение на 3 години.

Отнемане на книжката за три месеца и 200 лева глоба чакат всеки, който:

  • няма регистрационни табели на превозните средства;

  • поставил е или използва устройство за подаване на светлинен или звуков сигнал, предвиден за автомобил със специален режим на движение, без да има това право;

  • откаже да предаде документите си на органите за контрол или по какъвто и да е начин осуети извършването на проверка от органите за контрол;

  • откаже да изпълни нареждане на органите за контрол и регулиране на движението;

  • наруши задълженията си като участник в пътнотранспортно произшествие;

  • при пътнотранспортно произшествие, в което няма участие, откаже необходимото съдействие с моторното превозно средство.

Повишават се глобите от 100 до 300 лв. на 600 лв. за:

  • управление на превозно средство при без шофьорска книжка;

  • когато тя е отнета;

  • когато водачът е с установена концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда;

  • когато е употребил наркотични вещества или техни аналози.

Глобата за паркиране в паркове, градини, детски площадки, площи, предназначени само за пешеходци, и на тротоари в населените места извън разрешените за това места става 150 лева.

Снимка: БГНЕС

От 50 на 100 лева се увеличава глобата за водачите, когато без уважителни причини не представят в определения срок превозното си средство за технически преглед.

За превишаване над 40 км/ч на скоростта в населено място, освен глоба от 600 лв. се предлага и два месеца лишаване от право да се управлява моторно превозно средство. Същото наказание са предвижда и за превишаване на разрешената скорост от 50 км/ч в извън населено място.

От 10 на 30 лева се повишава глобата за този, който:

  • не носи определените документи за шофиране на превозно средство;

  • не носи документ за сключена задължителна застраховка "Гражданска отговорност";

  • неправилно използва звуков сигнал в населено място;

  • управлява велосипед без светлоотразителна жилетка. 

От 20 на 100 лева става глобата за водач, който:

  • неправилно престоява или е паркирал неправилно;

  • нарушава правилата за разположение на пътно превозно средство върху платното за движение;

  • не спира на пътен знак „Спри! Пропусни движещите се по пътя с предимство!“;

  • неправилно се включва в движението, неправилно се престроява или не спазва предимството на друг участник в движението;

  • нарушава правилата за движение назад;

  • навлиза след знак, забраняващ влизането на съответното пътно превозно средство, или се движи в забранената посока на еднопосочен път и при неправилно изпреварване, но не създавайки опасност за движението.

В публикувания за обществено обсъждане проект се предлага още пешеходците да се наказват със 150 лева за преминаване през ограждения от парапети или вериги, както и при неспазване светлинните сигнали на пътните светофари и сигналите на регулировчика.

Със 150 лв. ще се наказва пътник, който не изпълнява задължението за използване на предпазен колан или носене на каска.

Промяна и при фишовете

Предвижда се възможност фишовете да се връчват, както лично на нарушителя срещу подпис от контролните органи, посочени в ЗДвП, така и от служители на Министерството на вътрешните работи и на административните органи при осъществяване на административно обслужване по смисъла на Закона за администрацията. 

Също така връчването ще може да се извършва и с препоръчано писмо с обратна разписка, чрез лицензиран доставчик на пощенска или куриерска услуга, както и по електронен път чрез информационната система за сигурно електронно връчване като модул на Единния портал за достъп до електронни административни услуги по смисъла на Закона за електронното управление.

Чрез надграждане на портала за електронни административни услуги на МВР ще се създаде възможност за разширяване на информацията за дължимите глоби и след тяхното доброволно заплащане, електронен фиш и наказателно постановление се считат за връчени, допълват от МВР. 

В седемдневен срок от налагането на глобата с фиш, нарушителят може да заплати 80 на сто от размера й. Глобата с фиш, който е бил обжалван и потвърден от съда, се дължи в пълен размер.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement