Мрачни рекорди от хоспитализирани и настанени в интензивни отделения. Третата вълна на коронавируса продължава да залива България. От Спешната помощ в столицата отчитат 500 сигнала само за едно 24-часово дежурство. Областният щаб заседава за налагането на новите ограничения.

От заведенията пък отправиха ултиматум - или да бъде въведен тотален локдаун за всичко, или да не се ограничава нищо. Днес мерките се обсъдиха на местно ниво, но все още не е ясно кога какви мерки ще влязат в сила.

Отделенията в столичните болници са все по-пълни. Ситуацията е сериозна в цялата страна. Новите случаи са над 4370. Продължава да се увеличава и броят на хоспитализираните, които вече са рекордните 7600.

Достигнахме и най-високите нива на пациенти в интензивно отделение - 612 души. 107 души са изгубили битката със заразата. 1757 са излекувани, а 4287 са ваксинирани.

В очакване на новите мерки, от Асоциацията на заведенията поставиха ултиматум - или пълно затваряне, или пълно отваряне.

Предишният локдаун се отразява пагубно на работата на заведението на Росица Коцева. Съкращава част от служителите си, а оборотът на практика е нулев. Не може да си позволи да затвори отново и заявява, че е готова дори за гражданско неподчинение.

Въпреки че майка й е боледувала тежко от COVID-19, Росица казва, че не се страхува от заразата, защото спазва всички мерки.

„Не съм обидена. Искам това, за което 10 години съм работила. Плащала съм данъци и искам моите служители и моите колеги да не живеят с 600 лева цялата година“, каза Росица Коцева.

От съсловната организация на заведенията се противопоставиха на частичното затваряне и поставиха ултиматум -  или пълно отваряне, или пълен локдаун.

„В противен случай, ако отново само три сектора бъдат изправени пред това да понесат цялата тежест, за да постигнем неясни резултати, ние ще бъдем принудени да организираме масов протест.

А лекарите алармират - леглата в столичните болници се изчерпват. Д-р Цветелина Кунова разказва, че притокът на пациенти не спира, а в момента лекува и свои връстници.

„Ние сме приели, че с нас нещо може да се случи. Притеснението е за близките ни.  Трудно е най-вече за пациентите, които са уплашени. Имаме цели семейства, които лекуваме“, заяви д-р Цветелина Кунова.

„Инфекцията очевидно се подмладява. Тогава болшинството бяха в по-напреднала възраст. Пациентите, които ние лекуваме, са млади и без придружаващи заболявания“, заяви д-р Дафинка Колева.

В момента в преструктурираното отделение в Окръжна болница петима лекари се грижат за 35 COVID-болни.

„Не само ние, а останалите 4 етажа са пълни. Което означава, че възможностите за терапия започват да стават минимални в болнични условия“, каза д-р Рада Прокопова.

Според медиците само ограничителни мерки ще подпомогнат за овладяването на заразата и намаляване на натиска върху системата. Продължава и влошаването на епидемичната обстановка в цялата страна.

На картата, изготвена от наш екип виждате, че от днес София е втората област с над 700 заразени на 100 хиляди души, а Бургас е все по-близо към следващата граница - 800 на 100 хиляди.


Влошава се и положението в Ямбол, където реанимацията е пълна, а броят на тежките случаи расте.