В страната все ще не са постигнати заложените в законодателството изисквания за чистотата на въздуха. Това призна министърът на околната среда и водите Нено Димов в парламента.
Той посочи, че през последните години се наблюдава устойчива тенденция за намаляване замърсяването на въздуха с фини прахови частици, което е основен проблем както в София, така и в повечето големи градове. Въпреки това все още не са постигнати заложените цели.
Ще бъде осигурен финансов ресурс чрез средства от Оперативна програма „Околна среда” за инвестиционни мерки, насочени към основния източник на замърсяване – битовото отопление, каза Димов в отговор на депутатски въпрос.
По думите му е осигурен финансов ресурс от 115 млн. лв. по ОПОС за периода 2014 - 2020 г. за общините с нарушено качество на въздуха. Към момента са финансирани 11 общини за разработване или актуализация на общинските програми и предстои предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по тази процедура на още 12 общини, каза още министърът.
Изготвят се промени в Закона за чистотата на атмосферния въздух, насочени към ограничаване на употребата на нискокачествени въглища и брикети за битовото отопление.
Предвижда се по-ранното, през 2020 г., въвеждане на изискванията на европейския регламент за битовите отоплителни уреди на твърдо гориво, каза още министърът.
По-малко замърсяване и от колите
Направени са законодателни промени за повишаване на качеството и ефективността на периодичните технически прегледи, поясни министърът. По думите му в процес на съгласуване са промени в Закона за местните данъци и такси, които целят да стимулират употребата на автомобилите, които водят до по-ниски нива на замърсяване.
МОСВ предлага да се въведе екологичен компонент при определянето на данъка върху превозните средства, съгласно който автомобилите с по-висок евростандарт ще бъдат натоварени с по-малки данъчни тежести.
Димов отбеляза, че са въведени допълнителни ограничения за изкупуване на катализатори от моторни превозни средства в пунктовете за приемане на отпадъци, чрез прилагане на строг контрол и санкции.