Около 100 служители на железниците поискаха оставките на ръководителите на Холдинг БДЖ Владимир Владимиров и Йордан Недев. Те се събраха под прозорците на транспортния министър Ивайло Московски на протест, организиран от КНСБ и КТ „Подкрепа”, като заплашиха, че ще поискат и неговата оставка, след като той ги обиди на синдикална принадлежност.

По-рано Московски заяви, че всички железничари, които имат криминални прояви, са членове на синдикатите. Министър Московски изрази съжаление от този факт и обяви, че със сигурност ще има уволнения заради криминалните прояви и нарушения в системата на БДЖ. Само преди няколко дни ръководството на железниците се натъкна на поредната схема за кражба на гориво от локомотивите.

Снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Протестиращите поискаха публично извинение за изказването на министъра. На митинга пред министерството, сред призивите за назначаване на компетентно ръководство и скандиранията „Оставка”, бяха издигнати и искания за заплати и работни места. Според профсъюзите над 6 хил. железничари са останали без работа през последните три години.

Участниците в митинга „хванаха” министър Московски на излизане от министерството и използваха възможността да го запознаят с исканията си. Той обеща до края на годината да няма повече съкращения и каза, че поетите от него ангажименти ще бъдат изпълнени, но железничарите не повярваха на думите му.

„Не приемаме това, което се случва с нас - всичко, което се прави е против железницата,” заяви председателят на синдиката на железничарите към КНСБ Петър Бунев, който каза, че ръководството на БДЖ, в лицето на Владимиров и Недев, е една от причините холдингът да не се развива.

Работниците попитаха Ивайло Московски и за картите за пътуване, които им били прибрани от началниците и трябвало да заплащат пътуването с железниците. Причината за забавянето при издаването на картите била в изравняване на финансови взаимоотношения между БДЖ и НКЖИ, обясни министърът и увери, че безплатните пътувания не са спрени.

Във връзка с изказването си за кражбите в БДЖ и синдикалната нишка Московски заяви, че службите трябва да преценят кои са крадците, но обвини синдикатите, че не са ги коментирали дори с декларация.

Повод за протеста станаха също неизплатени заплати и заплахите от нови съкращения

180 души, работещи в смесена фирма между БДЖ и частна компания не са получавали пълните си месечни възнаграждения от април. Транспортното министерство обеща решение на проблема.

По данни на синдикатите хората не са получавали пари, защото БДЖ не осигурява договорените фургони за превозване на пратки и колети. Така смесено дружество не може да генерира приходи и да изплаща навреме заплатите.

„Договорени са да има 16 фургона, а те осигуряват между 4 и 6 и на практика връщат хора, не могат да реализират приходи, не си получават заплатите и започва процедура за 30% съкращения” обясни Петър Бунев.

От БДЖ признаха за проблема и уточниха, че наистина не осигуряват нужните фургони. Причината - те имат нужда от сиозен ремонт, но заделени пари за това няма.

„Това, което пътнически превози е приело като свое задължение е да извършва текущите ремонти,” отбеляза Методи Христов, управител на „Пътнически превози”.

Министърът на транспорта Ивайло Московски обеща да бъде намерено решение на проблема. В част от новите спални вагони, които се чакат, могат да се обособят места за пратки и колети и още „до края на месеца 4 фургона от страна на БДЖ ще бъдат ремонтирани. В момента текат преговори, за да се уточни какъв краткосрочен заем да бъде взет.” По думите на Московски - заплатите на хората ще бъдат изплатени до броени дни. „Така ситуацията в смесено дружество плавно ще се нормализира,” обеща транспортният министър.