21-ви март е крайният срок, в който държавата трябва да получи мобилните устройва, с които ще се заснема броенето на бюлетините.
Всички над 12 хиляди телефона ще бъдат включвани в края на изборния ден, а инсталирано приложение на тях ще излъчва онлайн как се отчита вота на избирателите.
Водоустойчив, с 6,5-инчов HD екран и батерия, която издържа до 36 часа, са част от характеристиките на мобилното устройство, с което държавата избра да заснема изборите.
Идеята е след края на изборния ден най-малко 11 800 устройства да се включат едновременно и в продължение на средно 4 часа да излъчват броенето на бюлетините. И това да може да бъде проследено онлайн от поне 20 хиляди зрители в една и съща минута.
Риск от кибератаки все пак има, предупреждават експертите.
„Това са т.нар волометрични атаки, те са сравнително евтини, поръчват се от тъмната страна на мрежата, засягат много компютри и да направят масирани заявки към съответния портал, така че да заемат свободни сесии и всеки един, който после се опитва да се свърже с приложението, да му се казва, че то сега не е свободно“, коментира Спас Иванов, специалист по киберсигурност.
Според него 20 хиляди едновременно гледащи не е нещо особено мащабно.
Освен за защита на софтуера трябва да се помисли и за обучение на членовете на секционните комисии, съветват от Общественият съвет на ЦИК.
„Чисто технически една разписка трябва да остане минимум три секунди, за да се фокусира. С изваждането от кутията, поставянето и преместването с друга разписка средно – ако някой е много сръчен, около шет секунди са необходими за разписка. Това е четири-пет пъти по-дълго отколкото обикновено“, казва Стоил Цицелков от Обществения съвет към ЦИК.
А записите от видеонаблюдението на вота на 2 април трябва да се пазят в архив в продължение на една година.