Изборът на Светия синод да издигне мен като наместник-председател на Българската православна църква е напълно каноничен. Така Варненският митрополит Кирил, поел временно ръководството на църквата у нас, коментира пред bTV острата реакция на друг духовник – пловдивският и вече временно Софийски митрополит Николай, който преди ден обяви издигането ан Кирил за неканоничено.

Като причина за коментара си Николай изтъкна църковния устав, според който наместник може да бъде избран с повече от половината гласове на всички висши духовници в Светия синод (останали 14 след смъртта на патриарх Максим). На заседанието в събота Варненският митрополит бе избран със седем гласа (реално точно половината от гласовете на членовете), които обаче се оказаха достатъчни, тъй като двама от 14-те митрополити не присъстваха на вота – те бяха в чужбина.

„Не мога да знам основанията и мотивите на митрополит Николай. Мога да гадая, че или не знае какво значи тайно гласуване или спекулира с това, че когато има такова гласуване, трябва задължително да участват всичките 14 митрополита. Участват само присъстващите – не може да дойде таен глас от Америка. Затова изборът е каноничен”, обясни казуса избраният временен председател на БПЦ.

Външна намеса в избора на патриарх - невъзможна!

По отношение на опитите за нов-стар разкол чрез молбата за регистрация на алтернативния синод в съда, висшият духовник коментира, че „е нормално да има различни мнения – колкото глави, толкова и мнения”.

Митрополит Кирил отхвърли всякакви сценарии за евентуална външна намеса в избора на нов патриарх.

„Вероятно е да се опитат да се намесят политици, но никой не може да повлияе на избора. Археиреите са независими – както от местните църкви, така и от политическо влияние. Ние отстояваме единството и няма да позволим намеса в никакъв случай”, разясни варненският митрополит и добави, че все пак допуска „духовно” влияние върху избора – копието на чудотворната икона „Достойна ест”, т.е. Света Богородица, ще ръководи избора – неслучайно тя бе донесена от Света гора преди кончината на патриарха”.

За ДС и Линкълн-а - "съвестта ми е чиста"

След това възвишено обяснение на предстоящото оттук нататък пред българската църква, Кирил с неохота коментира „пикантериите” около личния му живот, а именно обвиненията, че живее в лукс и е бил агент на бившата Държавна сигурност.

„Защо да занимаваме хората с моята личност? Духовникът няма личен живот, той изцяло се е посветил на Бога”, каза митрополитът и определи като спекулации публикациите, че е правел доноси от манастира в Света гора. „Единствено съм помагал там да се запази българското. Аз сега разбрах за тези неща, не съм подписвал документ за съгласие, не съм получавал заповед от ДС, служил съм само на църквата”.

Варненският духовник сподели, че съвестта му е чиста и няма за какво да се кае, подобно на митрополита от Ню Йорк, който публично се извини за досието си в разузнавателните служби от времето на комунизма. „Освен това грехът се вижда, но изповедта е лична, тя е тайнство”, добави Кирил.

За „вечната” ябълка на раздора около личността на митрополита – ползваният от него Линкълн, той посочи, че нямало как да откаже дарение, направено от от християнин. „Тази кола е абсолютно евтина – 30-35 хиляди долара, това скъпо ли е? Заради икономия я ползвам, тя няма лукс. От Варна до Адриатика се стига само с един резервоар – 60 литра. Така пестя пари за епархията”.

Цялото интервю с митрополит Кирил в предаването "Нека говорят..." можете да видите тук!

  • Неофит отслужи първата си литургия като патриарх на България
  • Митрополит Кирил: Новият патриарх работи за единство, подкрепя народа
  • Интронизацията на патриарх Неофит
  • Новият патриарх по пътя към "Св. Александър Невски"
  • Как бе обявен новият български патриарх
  • Балотаж определи главата на Българската православна църква
  • Църквата в трескава подготовка за избора на нов патриарх
  • Промяна в движението в София заради Патриаршеския събор
  • Съдът отказа да разгледа жалба срещу избора на кандидатите за патриарх
  • Богослов: Новата патриаршеска мантия е ушита