Кончината на патриарх Максим пропука и без това лабилното единство на Българската православна църква. Борбата за наследяване на висшия духовен пост започна само часове след смъртта на първойерарха. Появиха се и очаквани лобита.
Изборът на наместник-председател на църквата, за какъвто бе избран Варненският митрополит Кирил, започна с обидени в събота, а във вторник продължи с рязка промяна на позиции. Появилите се критики за взетото решение, накараха Великотърновския митрополит Григорий, който ръководи извънредното заседание на Светия синод, да обяви днес, че оттегля подписите си под първата и втората част от протокола.
„Ваши високопреосвещенства, понастоящем все повече се трупат критики към светата ни Църква, особено по повод неспазване Устава на БПЦ, при избора на наместник-председател на Св. Синод. Имайки предвид горното, съм длъжен да заявя: Оттеглям своите подписи под първата и втората част от Протокол №26/10.11.2012 г. от заседанието на Св. Синод. Категорично настоявам подписите ми под този протокол (първа и втора част) да бъдат заличени и да не се зачита тяхната валидност”, се посочва в писмо на митрополита.
Малко по-късно Българската патриаршия публикува решението на Светия синод от събота, което показва, че митрополит Кирил е избран със седем гласа.
Някои коментатори обвързаха въпроса с избора на следващия патриарх с бившата Държавна сигурност (ДС). „При създалата се патова ситуация, в която всички сме заложници на Държавна сигурност, е необходимо свикването на Избирателен патриаршески събор да се отложи за неопределен период”, заяви в „Тази сутрин” богословът доц. Дилян Николчев.
Според него тенденцията върви към потенциално избиране на някой, който е бил доносник, а част от митрополитите трябва да бъдат „низвергнати” заради нечистото си минало. Той даде като един от „най-крещящите” примери Симеон Западноевропейски, който в момента получавал пенсия като бивш офицер на ДС.
На въпрос дали би подкрепил един от вариантите за патриарх – Пловдивския митрополит Николай, богословът заяви, че не би „вдигнал ръка” за него, имайки предвид съмнителните му връзки с бизнес и политически кръгове.
Под съмнение обаче постави позицията му бившият председател на Комисията по вероизповеданията проф. Иван Желев, според когото именно забавянето на избирателния събора би помогнало на дядо Николай да навърши необходимата му по устав възраст.
По думите му в ръководството на църквата са се организирали две групи - около Николай, неговия покровител Врачанския митрополит Калиник и Плевенския Игнатий, а от другата страна застават духовниците, които подкрепят дядо Кирил.
Проф. Желев каза още, че финансови кръгове в България се стремят да имат лоби в църквата, а подаръците им към митрополити били инвестиция в ръководството й.