Земеделският министър Мирослав Найденов сподели с журналисти до какви последици е довела непоколебимата му позиция по решаването на въпроса с кучетата.

„Промених наредбата и понесох гнева на защитниците на кучетата. Те дойдоха да протестират и да искат моята оставка. Не отстъпих, единственото, което промених във варианта, който бяхме приели, е да махнем депата, защото те ги свързваха с концлагери за животни”, обясни той, след като отговаря на депутатски въпроси в парламента.

Министърът за пореден път заяви, че не иска кучетата да бъдат на улицата. И представи няколко спешни точки за изпълнение. Сред тях са изграждането на кучкарници, увеличаване на екипите по залавяне, санкции за хората, които изхвърлят животните навън, както и намаляване на безконтролната популация.

Найденов дори бил оптимист за излизането от задънената улица, гледайки работата през последните месеци на ведомството, ръководено от Йорданка Фандъкова. Според него самите общини разбрали, че трябва да инвестират в решаването на проблема.

Надяваме се общините, вече имайки свободата да правят по-лесно приюти, да го правят. Искат промяна и аз ги подкрепям напълно в това оценката за това кое куче да бъде евтаназирано, да я прави само дипломиран ветеринарен лекар. Поискаха и работим в момента(...) Ще ни струва много, но ще го направим за сметка на бюджета на министерството и ще направим така, че общините да имат безплатен достъп”, каза още Мирослав Найденов.

Силовото решение в лицето на зоополиция, според министъра, нямало да се справи само по себе си. „Ако няма условия да бъдат приети в приюти тези животни, какво като има зоополиция? Не е решено да се прави зоополиция - това е идея, поискана от неправителствените организации, по която се работи. В момента не правим зоополиция. Има работен екип от експерти, които се занимават с темата”, обясни Найденов.