„Очаквам да започне по-драстичен спад на инфлацията. Вече три седмици цените на едро падат и особено последната - доста драстично. Получихме и данните за февруари, където генерално цените на производител падат страшно драстично. Инфлацията за февруари за цени на производител е само 8,9%, като там пикът е бил 56% през септември“, каза министърът на икономиката Никола Стоянов специално пред bTV.
Срещу високите цени Министерството на икономиката предлага промени - с минимална надценка да се предлагат продукти от 17 групи храни.
„Стремили сме се това да са продукти от първа необходимост, тъй като идеята на закона е минимална административна намеса в пазара. Да гарантираме, че ще има на наистина поносима цена кашкавал, мляко, кисело мляко и т.н. Ще може да гарантира, че всеки ще може да си ги позволи. Изключват се заместващи и имитиращи продукти“, каза министър Стоянов.
По думите му потребители ще усетят тази мярка веднага след приемането ѝ. Идеята е тя да работи 6 месеца, докато се нормализират цените. Бизнесът обаче отхвърля мярката.
„Принципно и аз съм декларирал, че съм против такива непазарни механизми. Истината е, че до такива мерки може да се пристъпи само в крайна ситуация. Наблюдавайки, че суровините поевтиняват, три седмици поевтиняват цените на едро, а цените на дребно не, смятаме, че ситуацията наистина е крайна“, каза Никола Стоянов.
„Ако видите, че октомври разликата между цени на едро и дребно е била примерно 15%, а сега от една страна поскъпват цените, а от друга надценките се качват драстично, е ясно, че има изкривяване в тази част на веригата на доставки до крайния клиент“, допълни той.
Бюджетът за 2023 г., който ще внесе служебното правителство, ще бъде с 3% дефицит, категоричен е министър Стоянов. По думите му фокусът ще бъде върху максимално притискане на сивия сектор и изсветляване на бизнеса и спестяване от държавната администрация.