Мимолетни и противоречиви решения на държавата често вгорчават живота на бизнеса и водят до огромни инвестиции и загуби.
Бизнесът с кафемашини може да ви изглежда дребен, но на месец прави оборот от 9 милиона лева. Заради това търговците бяха задължени на всяка машина да монтират вградени касови апарати, които да отчитат продажбите директно в НАП. Преди месец обаче съдът отмени наредбата и ги постави в абсурдна ситуация.
След като вградените фискални устройства вече не са задължителни, до всеки касов апарат най-вероятно ще се наложи да застане човек с касов апарат, тъй като отчитането на продажбите продължава да е задължително.
Само заради това решение на съда един скромен търговец губи хиляди. „Нашата фирма не е голяма, а сме дали 14 хиляди лева. Има едни човек, който е дал 70 000 лева, не се знае какво трябва да прави, но човекът ги е дал”, разказва Драгомир Петров.
Хиляди губят и собствениците на тези детски люлки, които работят с монети и също се числят към вендинг бизнеса. Заради тази неуредица, буквално в последните дни Народното събрание прие промяна в закона за ДДС и върна старото положение - кафемашините няма да издават касова бележка, но сметката ви ще се изписва на екранчето, а оборотът ще се отчита онлайн в НАП.
Собствениците на заведения пък все още си чакат парите, които инвестираха, за да създадат отделни помещения за пушачи и непушачи.
В хотелите пък само задължителната подмяна на мокетите излиза по 20-30 000 лева на сезон за средно голям хотел. Законът изисква и всеки ден да се подменят игленикът с конци и стъклените чаши, които туроператорите изобщо не искат.
До дни се очаква Наредбата за категоризация да претърпи промени, а хотелиерите се надяват струващите им скъпо противоречия в новата наредба да са по-малко.