Всеки почитател на морската храна е опитвал поне веднъж в живота си миди. Правилно приготвени, те могат да бъдат прекрасна добавка към чаша бяло вино. Ако са с лошо качество, пък, може да провалят цялата ви почивка.
Оказва се, обаче, че можем не само да разберем качеството на мидите по качеството на водата, но и обратното – вкусните морски животни са в състояние да ни осигурят безценни данни за средата, която обитават. Просто трябва да знаем какво търсим.
За това ни разказва проф. д-р Николай Начев от катедрата по биология в Шуменския университет. Той и колегите му са започнали проект, който изучава черната морска мида по българското крайбрежие на Черно море.
По думите му черноморските миди са филтратори, т.е огромно количество вода минава през техния хранителен апарат и ги снабдява с храна. Предполага се, че в телата им могат да бъдат намерени биоиндикаторни маркери, които да позволят да се определя екологичното състояние на околната им среда и да се получат повече данни за състоянието на самото море. В проекта са ангажирани учени и докторанти от Института по Невробиология, от Института по Молекулярна биология (и двата към БАН) и Университета в Шумен.
Целта на учените е да разработят система, която да превърне мидите в жив „сензор”: „Най-същественото е, че до сега се съдеше за качеството на мидите по състоянието на водата, а ако проектът има успех, ще можем да започнем да съдим за състоянието на водата по качеството на мидите”.
Данните ще се контролират и от точки в Румъния и Турция. Професорът е категоричен, че науката не признава граници: „Науката е международно явление. За това и няма наука, която се прави заради държавата, в която се развива. Дори военната наука вече е международна”
Според професора е важно откритията да достигат до възможно най-широка публика и най-голяма част от обществото.
„Проблемът на модерното общество е, че техническият прогрес е токова напреднал, че можем да унищожаваме околната среда с много ускорени темпове и, обратно, точно съвременните технологии ни позволяват да опазваме и подобряваме екологичното състояние на средата, ако положим достатъчно усилия и политиката е такава”, коментира ученият.