Метеоритът не е засечен от камери на наша територия, но до часове в Румъния би могло да се знаят повече, смятат български изследователи.
“Средно навлизащите малки космически тела в земната атмосфера астероиди се движат със скорост между 20 и 40 км/секунда. Според мен все още не можем да кажем дали това е метеорит", каза доц. Никола Петров.
„Явно навлиза в атмосферата на територията над Румъния, пресича границата и започва да се взривява някъде над България. Тази светлина, която проблесна, и ако сметнем приблизителна скорост 30 км/секунда, това ще рече, че той е прелетял 150 км", каза Георги Пенев от Асоциация на търсачите на самородно злато и метеорити.
Според експерти не за първи път метеорити прелитат през няколко държави. Но в Европа най-трудно откриваеми са през лятото заради растителността.
"Особено, ако е паднал в пресечен терен, намирането ще е изключително трудно, почти невъзможно, но това ще бъде осмият метеорит, който ще бъде публикуван в 8-я метеоритен бюлетин", добави той.
"Опасни са по-големи обекти, които евентуално могат да застрашат хора, или инфраструктура. Но подобно явление, доколкото разбирам, се е взривило във въздуха и няма нанесени щети", каза доц. д-р Евгени Овчаров, който е ръководител на Катедра "Астрономия" в СУ "Св. Климент Охридски".
В музея за земята и хората припомнят, че в историята на човечеството метеоритите са познати от векове. Установено е, че дори кинжалът в гробницата на Тутатанкамон е направен от метеоритно желязо. Българската колекция съдържа 17 екземпляра, най-много са от Мароко, но има и от Аржентина.
"Единият от Кампо дел Сиело, това е едно много голямо метеоритно поле, върху което са паднали
100 хил. тона метеорити. Изключителното при метеоритите е, че те падат няколко пъти годишно на земната повърхност. Наричат ги камъни, паднали от небето, космически пришълци", добави главният уредник на Музея за "Земята и хората" Светла Старирадева.
Всяка седмица граждани носят в музея намерени късове, с надеждата, че са открили скъпоструващ метеорит. Той наистина може да бъде инвестиция, тъй като един грам се търгува за около 10 долара, а тежи многократно повече.
По репортажа работиха Теодора Енчева и Габриела Керемедчийска.