Държавата ще осигури до 75% финансиране за саниране на жилищни сгради по проект за енергийно обновяване на българските домове. Останалите 25% ще трябва да бъдат поети от собствениците.

Повечето жилищни блокове в страната са стари, с разбити фасади и без изолация. По проект, който се финансира по ОП "Регионално развитие" жилищата могат да се обновят и дори ремонтират основно. Ако досега собствениците трябваше да поемат половината от разходите, сега този процент пада до 25%. Над 50 милиона лева чакат да бъдат усвоени в сега действащия програмен период, а най-важният критерий е сградата, в която живеем да е строена преди 26 април 1999 година. Експерти изчисляват, че сметките ни за отопление ще паднат междду 40 и 60 на сто.

Само до няколко месеца един блок в София ще бъде напълно обновен. Строен е преди повече от 60 години - с разбита фасада, течащ покрив и просмукани от мухъл стени. Всички собственици обединяват усилия и кандидатстват по проекта за енергийно обновяване, а семейството на Венета поема инициативата.„Решихме да положим всички усилия да организираме блока и да си направим един голям ремонт всъщност санирането”, заяви Венета Господинова.

През зимата стаите в апартамента са студени и влажни, въпреки че сметките за парно не са малки. За отопление през декември и януари семейството на Венета плаща по 280, 310, 320 лева сметки.

По данни на регионалното министерство след енергийното обновяване на жилищата сметките за отопление падат драстично.

„Между 40 и 60 %, при някои обновявания над 60 % в зависимост от пакета мерки за енергийна ефективност, който се прилага върху сградата, но все пак средно е около 50 %”, поясни Десислава Йорданова от регионалното ведомство.

За обновяването на блока всяко семейство е трябвало да плати около 6 хиляди лева, за да се покрият останалите 50 % - съфинансиране. Сега обаче този разход е намален наполовина. Държавата ще помогне и на хората с най - ниски доходи. Техният дял от 25 % ще бъде покрит с пари от бюджета.

„Да нямат доход над 350 лв. доход - над минималната работна заплата. Да нямат друг имот, а ако имат да не могат да имат доходи от него”, конкретизира изискванията за помощи Екатерина Захариева - министър на регионалното развитие.

За да получите подобна помощ обаче трябва да сте били отхвърлени и от фонда за получаване на нисколихвени кредити. В рамките на два месеца в 36 града ще бъдат разположени информационни бюра, където хората могат да научат повече за възможностите за саниране. Ще бъдат организирани и срещи с домоуправители по места. Навсякъде ще има поне един експерт, който ще консултира желаещите да обновят енергийно своите домове.