Работният ден започна рано и за регионалния министър Лиляна Павлова. Придружена от шефа на „Пътна инфраструктура“ инж. Лазар Лазаров, както и от екип от строителни инженери, Павлова провери мостовите съоръжения на автомагистралите „Люлин” и „Струма”. Министърът огледа и цялата пътна мрежа в района на епицентъра на земетресението в близост до Перник и увери, че всичко е наред - без тежки поражения по пътищата, тунелите и останалите съоръжения.

Лиляна Павлова посети и язовирната стена на пернишкия язовир „Студена”. Призова хората в района, напуснали домовете си заради слуховете за пропукване, спокойно да се завърнат.

„Тук съм, за да се уверя за състоянието на язовира, но тези проверки са правени цяла нощ. Искам да успокоя хората, че няма причини да се страхуват, не се налагат контролирани изпускания”, каза ресорният министър и подчерта, че язовир „Пчелина” също е в нормално състояние.

"Стената на "Студена" е проектирана да издържи трус до 8 по Рихтер, което не е типично за България. Проверка е правена в 2009 г., препотвърдена от инженери и конструктори, и в момента отговаря на изискването, че няма да има никакъв проблем с тази язовирна стена. Всички хора могат да бъдат спокойни", допълни още Павлова.

Обиколката й из Перник установи, че църквата „Свети Йоан Рилски” и професионалната гимназия „Мария Кюри” са сред най-сериозно пострадалите сгради в града след земетресението тази нощ.

Напукани стени, паднали мазилки и счупени стъкла по сградата на кметството видя министърът и в пернишкото село Мещица. Павлова провери състоянието на къщите на жителите в селото, в което има големи поражения от труса - десетки къщи са с паднали комини и части от стени.

И председателят на БЧК Христо Григоров пристигна в Перник за оглед и оценка на ситуацията на място. Местното звено на организацията предостави минерална вода на населението, а психолози са на разположение за помощ на хора, изпаднали в паника след преживяното по време на силния трус.

Кметът на Перник Росица Янакиева съобщи за bTV, че общината е организирала приемна, където хората могат да подават сигнали за щети. „Ако имат притеснение за сградите, могат да се обърнат към приемната, за да им помогнем. В 14 дневен срок ще направим комисии, които да огледат сигналите за всички щети. След това ще помогнем за възстановяването, като в този случай потърпевшите нямат нужда от застраховка”, каза още Янакиева.