Спешната помощ в Бургас се задъхва, за да обслужва пациенти, които имат нужда от най-обикновено изследване. В същото време личните лекари се оплакват, че направленията и сумите за диагностика не стигат.

Заради подаграта, която има, на Живко Сидеров често му се налага да си прави изследвания. И често му се случва да чува: „Няма направления!"

„Предпочитам синът ми да бъде по-добре обгрижен от личния лекар, докато аз мога да си направя преценка къде да отида и на кого да поверя здравето си, когато е за специалист", коментира Красимира Кинчева.

Не всички обаче са готови да плащат, за да ги прегледа специалист. Голяма част избират спешния кабинет, който за Бургас е само един, и обичайно е свръхнатоварен. Над половината от спешните случаи се оказват пациенти, които търсят помощ заради нужда от изследване, а не от лечение. Тази седмица, например, има бум на пациенти с нервни кризи.

„Слагаме някаква инжекция за успокояване или пък им пишем рецепта да си купят от аптеката лекарство. Но те не са за болница, нали разбирате, това не е спешно състояние", обясни д-р Иван Събев от спешното отделение в Бургас.

„Финансово вече болницата се натоварва с излишни изследвания, които всъщност няма кой да заплати. Това нещо остава за сметка на болницата, да не говорим за време, труд на персонал", допълни той.

В същото време, семейните лекари се оплакват, че отпусканите суми за лабораторни изследвания, скенери и рентгени се изчерпват бързо и връщат пациенти.

„Всички тези изследвания за диагностика те не достигат"+ „Има случаи, когато сме свършили сумата за изследвания. Пациентът, който се осигурява на огромна сума, 3000 лева на месец, идва и ние нямаме право да му назначим една урина за 50 ст. или пък една кръвна картина за 1,50 лв", обясни д-р Петко Желязков – председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Бургас.

„Парите трябва да се контролират от всички - и от Каса, и от пациенти, и от лечебни заведения, защото те са ограничени, определен брой са и талони, и пари за изследвания, и пари за болнична помощ. Бюджет е”, каза д-р Таня Макшева, председател на РЗОК-Бургас.

За три месеца в Бургас и областта Здравната каса разпределя 80 000 направления и около 790 000 лева за изследвания между 500 джипи практики.

Вижте във прикаченото видео дебатът за противопоставянето на тема „направления” между доц.д-р Любомир Киров - председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари, д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата в здравеопазването и д-р Галя Йорданова - директор дирекция "Извънболнична медицинска помощ” в НЗОК.